Den Zemědělce zahájily postřikovače

Jak téměř šest tisíc účastníků Dne Zemědělce vidělo, zahájení vlastního předvádění moderních a v současnosti používaných strojů začalo právě předvedením postřikovačů před hlavní tribunou hned po odstartování mistrovství republiky v orbě.

Přihlížejícím se představilo hned několik návěsných a dva samojízdné stroje. I když počasí vypadalo strašidelně a na počátku předvádění ještě jemně pršelo, během celé akce se počasí přeci jen, ale přesto velice zvolna, umoudřovalo.
Každý předváděný stroj nejprve najel před tribunu, kde za souběžného komentování zástupcem prodejce nebo výrobce ukázal rozkládání a možnosti manipulace s rameny. Poté předvedl práci spolu s odpružením ramen na improvizované dráze.
Jako první se divákům představil tažený postřikovač Tecnoma Fortis. Jedná se o jeden z posledních modelů firmy Tecnoma. Předvedený postřikovač disponuje nádrží o objemu 3300 litrů a rameny 24 m zavěšenými na paralelogramu. Firma nabízí jak ocelová, tak hliníková ramena. Náprava postřikovače je odpružena vzduchovým systémem Axair a je ji možné řídit mechanicky i elektronicky. Moderní design postřikovače ukrývá pod kapotáží čerpadlo a všechny funkční a ovládací prvky. Ovládání postřikovače zajišťuje počítač Aventa, jenž je kompatibilní se všemi systémy přesného zemědělství.
Dále se divákům před tribunou a později v akci předvedl postřikovač Mamut z produkce podniku Agrio Křemže s nádrží 5000 l a rameny 24/18 m. To znamená, že je možné pracovat s rozpětím 24 nebo 18 m. Rozkládání ramen probíhá z kabiny traktoru, stejně jako nastavování a udržování konstantní dávky postřiku. To je zajištěno prostřednictvím palubního počítače LH Agro. Ve výbavě nechybí ani pěnový značkovač ani vybavení systémem odpružení a stabilizace ramen.
RTS Albatros 2518 je postřikovač z produkce akciové společnosti MGM. Tento stroj patří do řady postřikovačů s objemy nádrží od 2500 do 6500 litrů. Výhodou nádrží je absolutně hladká vnitřní stěna. Uvnitř nádrže je menší nádrž na čistou vodu sloužící jako zpevňující prvek a zároveň vlnolam. Jednotlivé typy mohou disponovat rameny od 18 do 39 metrů se značkovačem. Představený typ byl vybaven rameny 18 m s elektronickým vyrovnáváním a stabilizátorem. Pístomembránové čerpadlo má výkon 250 litrů. Celý stroj řídí palubní počítač Müller Elektronik.
Následovala souprava traktoru John Deere a postřikovače téže značky s označením 832. Jedná se o prostřední typ této řady s objemem nádrže 3200 l. Ramena lze dodat ve dvojím provedení, a to dvoudílná o záběru 15 až 30 m nebo trojdílná o záběru 24 až 45 m. Jedná se o ocelová ramena uložená na paralelogramu. Stroj může být vybaven automatickým vedením postřikovače ve stopách traktoru. Podpora vzduchu Twin-Fluid je integrována přímo v tryskách.
Hardi Commander Twin Force je návěsný postřikovač vyráběný s nádržemi od 2200 l po 4200 l. Ramena o záběru 24 metrů byla v provedení Twin, což znamená asistenci vzduchu. Trysky včetně vzduchové asistence lze naklápět vzhledem k pozemku v rozmezí –30 až +40°.Celá ramena lze samostatně naklápět. Samozřejmostí je jejich zavěšení na paralelogramu. Pod hlavní nádrží je umístěna nádrž proplachovací, jejíž objem tvoří 10 % nádrže hlavní. Další výbavou je přimíchávací zařízení na chemikálie, pěnový značkovač, palubní počítač Hardi Computer 2500 a elektrické ovládání jednotlivých sekcí.
Firma AKP byla na Dni Zemědělce zastoupena návěsným postřikovačem s objemem nádrže 2500 l. V nabídce firmy jsou stroje s nádržemi od 2000 do 3500 litrů a rameny od 18 do 30 metrů. Náprava umožňuje plynulou změnu rozchodu. Ventily jsou ovládány z kabiny řidiče s automatickým nebo ručním nastavováním dávky. Dopravu postřiku zajišťuje šestimembránové čerpadlo s výkonem 250 l/min. Na stroji je instalováno zařízení na přímou injektáž účinné látky.
Prvním samojízdným postřikovačem byl Berthoud Boxer 4000 R. Postřikovač je vybaven 200 koňovým motorem Iveco a hydrostatickým pojezdem s řízením všech kol, jejichž rozchod lze měnit od 1,8 do 2,7 m. Ramena o záběru 30 m, která je možné složit na záběr 18 m jsou zavěšena na paralelogramu. Kabina stroje zajišťuje obsluze komfortní prostředí s přetlakem filtrovaného vzduchu. Předvedený stroj disponoval satelitním naváděním.
Postřikovače Blanchard zastupoval na ploše návěsný stroj o objemu nádrže 4000 l a záběru 36 resp. 18 m. Postřikovač disponuje robusním podvozkem s odpružením nápravy. Možná je změna rozchodu kol. Ramena je možné ovládat všemi směry a úhly. Zabezpečena jsou tlumiči a stabilizátory. Stroj je vybaven zařízením, jež přimíchává vzduch přímo do postřikové jíchy. Dále je možné přimíchávat dle potřeby další dvě účinné látky.
Druhým samojízdným postřikovačem byl Hardi Alpha 4100. Zákazník může volit mezi třemi výkony motoru Deutz. U řiditelných náprav je možné měnit rozchod. K dispozici je celá řada typů pneumatik. Standardem je kabina s filtrací vzduchu. Postřikovač byl vybaven hliníkovými rameny se záběrem 36 m, která lze složit na záběr 18 m. Stroj řídí palubní počítač Hardi Nova, který je kompatibilní se všemi systémy precizního zemědělství. Ramena jsou zavěšena na paralelogramu a je možné je nezávisle naklápět.
Posledním představeným postřikovačem byl návěsný typ Amazone S 320 Nova. Lze jej vybavit stavebnicovými rameny jeklového profilu od 18 do 36 metrů záběru. Nádrže mohou pojmout od 2000 do 4000 litrů. Ramena lze osadit všemi typy trysek. Soustava obsahuje dva sací filtry a jeden až dva samočistící tlakové filtry. Připojení k traktoru je možné všemi možnými variantami podle přání zákazníka. Rozchod kol je možný od 1,5 do 2,25 m s možností hydraulického řízení. Dávkování řídí počítač Spraycontrol. Ke stroji je možné dodat velkou škálu doplňků.
Z představených postřikovačů si zajisté mohl vybrat opravdu každý zemědělec, neboť v Kámeni byly zastoupeny stroje všech výkonových i cenových kategorií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *