Déšť počkal až na konec ukázky

Ledové muže, kteří letos s sebou přinesli každodenní přeháňky a místy i trvalý déšť, datum v kalendáři příliš nezajímalo. Přišli mnohem dříve než jindy a setrvali téměř až do konce třetí dekády května. Nadělali tak vrásky mnohým pořadatelům praktických ukázek zemědělské techniky, se kterými se právě v této době „roztrhl pytel“.

Výjimkou nebyl ani polní den firmy Daňhel, s. r. o., z Týna nad Vltavou, který uspořádala ve spolupráci se společnostmi Lemken Czech, s. r. o., Praha a Kvarto, s. r. o., Bystřice v ZD Nova Dříteň. Den před tím propršela sklizeň ozimé směsky, která musela uvolnit pozemky k předvedení techniky, a tak všichni trnuli, zda se druhý den neutopí v „bahně“. Od rána však svítilo sluníčko, takže pozemek rychle vysychal a vlastní praktická ukázka se vydařila. Po poslední jízdě rotorových mulčovačů Spearhead se však opět zatáhlo a vzápětí přišel déšť. Ten už však nikomu nevadil.
Nejdříve povodně a pak zase sucho
Na počasí si postěžoval hned v úvodu i ředitel družstva Ing. Jaroslav Pecholt. „V loňském roce bylo abnormální sucho, rok před tím zase velké záplavy, což zásadně ovlivnilo výnosy obilovin a krmných plodin. Produkce obilnin pokryla pouze spotřebu jadrných krmiv v živočišné výrobě a na prodej nám už skoro nic nezbylo. V loňském roce byl také katastrofální výnos řepky, léta před tím jsme běžně dosahovali 3,5 tuny z hektaru, loni to však bylo jen 0,85 tuny. Při povodních došlo k totálnímu vyplavení živin z půdy a bude trvat několik let, než se dostaneme k průměrným výnosům, na které jsme byly zvyklí, tedy na úroveň kolem pěti tun z hektaru. Nepříznivé počasí ovlivnilo také produkci krmiv, následně krmné dávky a tím i stavy hospodářských zvířat a jejich užitkovost. Koncem loňského roku jsme museli snížit stavy dojnic na současných 720 kusů s průměrnou užitkovostí kolem 5400 litrů mléka, která poslední dva roky stagnuje. Finanční dopady těchto meterologických kotrmelců jsou pro nás obrovské a propad tržeb budeme vyrovnávat několik let.“
K dopravě i na pole
Na pozemku ZD Dříteň dominovaly traktory John Deere řady 8020 a 6020. Pět modelů silnější řady se vyznačuje jmenovitým výkonem motoru podle ECE-R24 od 147 kW (200 koní) do 217 kW (295 koní) a maximálním výkonem motoru od 162 kW (220 koní) do 241 kW (325 koní). Pro tyto stroje je charakteristické velké množství nových prvků, které usnadňují práci, zvyšují její produktivitu a snižují spotřebu paliva. Zemědělci ocení především novou technologii nezávislého odpružení, která přenáší více síly a stability na přední nápravu.
Nejsilnějším zástupcem menší řady, který byl podrobně představen, byl traktor John Deere 6420 S s odpruženou přední nápravou a předním vývodovým hřídelem. Motor má jmenovitý výkon 88 kW (120 koní), maximální výkon pak 92 kW (125 koní). „Dosavadní praxe potvrzuje, že traktory této řady jsou nejvytíženějšími stroji, které prodáváme, lze je vyžít jak v dopravě, tak i na poli,“ řekl přítomným Ing. Vlastimil Daňhel, majitel stejnojmenné společnosti v Týnu nad Vltavou. „V zemědělských podnicích běžně najedou přes 2000 motohodin za rok. Zpočátku se zdálo, že přední odpružená náprava je u této řady zbytečná a traktor neúměrně prodražuje. Po zkušenostech, které jsme získali s našimi zákazníky, doporučujeme všem, aby si odpruženou nápravu pořídili. Prokázalo se totiž, že tento systém je výhodný nejen v dopravě, ale i na poli, kde zlepšuje pohodlí obsluhy i ekonomiku provozu. Máme vyzkoušeno, že díky přední odpružené nápravě se v polních podmínkách nechá ušetřit deset až patnáct procent nafty a zvýšit výkon o deset až patnáct procent.“
Příprava půdy v modrém
K přípravě půdy a setí byl předveden široký sortiment techniky firmy Lemken, která se letos stala obchodním partnerem společnosti Daňhel. Jako první předjel sedmiradličný otočný pluh Vari Diamant, který se vyrábí ve dvou verzích: buď s mechanickým přestavěním záběru nebo hydraulickým nastavením z kabiny, kdy je možné plynule měnit záběr každého orebního tělesa od 30 do 55 cm. Pluhy Lemken se vyznačují velice jednoduchým nastavením a možností mělké orby.
Firma Lemken nevyrábí jen pluhy, ale řadu dalších strojů k přípravě půdy. Jde především o kompaktory v záběru od 3 do 10 m, přitom záběry od 4 do 6 m jsou kombinovatelné se secím strojem. Kompaktory jsou určeny k přípravě osivového lůžka a vyznačují se velmi dobrou kvalitou práce s malým počtem přejezdů a vysokou výkonností. Ke kompaktoru lze jednoduchým způsobem připojit i secí stroje Solitair a vytvořit tak taženou kombinaci. Ty začínají získávat u zemědělců stále větší oblibu, neboť ve vlhčích podmínkách tolik nezatěžují zadní nápravu traktoru, který přebírá pouze funkci tahače.
Novinkou předvedenou v Dřítni byl třímetrový nesený třířadý radličkový podmítač Thorit, který se vyrábí v záběrech 3 až 10 m a do 6 m je kombinovatelný se secím strojem. Thorit se vyrábí ve dvou verzích, a to se třemi nebo čtyřmi řadami radlic, přitom radličky mohou mít tři různé varianty. Tento stroj má pevné (nikoli odpružené) radlice, takže i v suchých a tvrdých půdách pracuje kvalitně a spolehlivě – radličky ideálně podříznou dno, přeruší kapiláry a omezí výpar. Za radličkami jsou míchací talíře, které s ornicí promíchají rostlinné zbytky.
Pneumatická doprava, mechanické dávkování
Během dne byla předvedena řada různých typů secích strojů Lemken Solitair, které lze využít jak pro setí do zpracované půdy, tak i v půdoochranných technologiích. Jejich zásadním znakem je osvědčená kombinace pneumatické dopravy osiva a mechanického dávkování. Vyrábějí se ve dvou řadách, buď s typovým označením Solitair 9 s pracovním záběrem od tří do šesti metrů, nebo pod označením Solitair 12 v pracovním záběru 8 až 12 m. U stroje s největším záběrem se výkon pohybuje kolem 10 až 15 ha za hodinu. Oba typy mají centrální zásobník různého objemu (podle šířky záběru) a elektricky poháněné výsevní ústrojí, které umožňuje výsevek od 1,5 do 300 kg na hektar. Secí stroje Solitair se vyznačují tím, že v závislosti na pracovním záběru mají rozličný počet dávkovacích zařízení a každé z nich může být podle potřeby vyřazené z činnosti.
Frma Lemken vyvinula u secích strojů nové řešení umožňující nastavovaní výsevku na základě počtu semen vysetých na jednotku plochy (počet jedinců na metr čtvereční). Od léta si tak budou moci i čeští zemědělci zvolit, zda budou vysévat podle hmotnosti výsevku nebo počtu jedinců na hektar.
Od pastvin ke strništi
Jako poslední byly v Dřítni předvedeny rotorové mulčovače dánské firmy Spearhead, která se specializuje na údržbu zeleně. Zemědělce nejvíce zaujal mulčovač 460 Multi Cut se záběrem 4,6 m, k dispozici bude letos i typ 620 se záběrem 6,2 metru. Menší stroj je osazen třemi, větší pak pěti rotory se svislou osou rotace. Každý z rotorů má tři masivní nože o hmotnosti 7 kg vybavené lopatkou, která umožňuje drcení i polehlého porostu. Kontaktu se zemí zabraňuje podpěrný talíř rotorů a plazy na krytu stroje. Od hlavního kloubového hřídele je přenos pohonu zajištěn rozdělovací převodovkou, za níž následují kardany a třecí spojky proti přetížení pro každý rotor. Konstrukce individuálního pohonu každého z rotorů umožňuje vyklápění jednotlivých rotorů a kopírování i členitého terénu, mulčovat lze také v přepravní poloze, kdy jsou krajní rotory zdvihnuté vzhůru (svislá údržba křovin). Výšku strniště je možné nastavit od 25 do 400 mm.
Mulčovač je určen ke klasickému mulčování porostů píce a nedopasků, ale i k likvidaci náletu a křovin až o průměru 20 cm. Další uplatnění nalezne při drcení kukuřičného strniště, které přispívá k omezení výskytu zavíječe kukuřičného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *