Detailní pohled na traktory New Holland HD – převodovka

Unikátnost převodovky AutoCommand spočívá v kombinaci hydrostatického přenosu točivého momentu s čtyřstupňovou dvojspojkovou převodovkou. Principem dvojspojkové převodovky je skutečnost, že jedna ze spojek ovládá liché, druhá sudé převodové stupně. Jakmile je tedy používán první převodový stupeň (ovládaný spojkou A), je zároveň již předřazen stupeň druhý (nebo první reverzační), ovládaný spojkou B. Čtyři převodové stupně vpřed jsou řazeny pomocí elektrohydraulicky ovládaných řadicích vidliček a synchronizačních spojek. Kromě čtyř rychlostních stupňů, či spíše rozsahů pro jízdu vpřed (F1 až F4) se řadí též dva rychlostní rozsahy pro jízdu vzad (R1, R2). Nicméně vše probíhá zcela automaticky, takže řidič traktoru většinou nic nepostřehne a navenek traktor plynule zrychluje a zpomaluje.

Onu plynulost jízdy mu propůjčuje hydrostatická větev přenosu točivého momentu složená z axiálního pístového hydrogenerátoru s geometrickým objemem 0 až 110 cm3 a náklonem +/- 10°; a z hydromotoru o konstantním objemu 90 cm3. Hydrogenerátor i hydromotor jsou umístěny v jednom bloku bez nutnosti použití propojovacího vedení.

Převodovka jako celek (obr. 1) je tedy složena z hydrostatické části, kdy je hydrogenerátor poháněn přes hřídel pohonu PTO (znázorněno červeně), hydromotor pak pohání korunové kolo dvojitého sumarizačního převodu (zelené), z jehož unašeče satelitů (šedá, oranžová) je odebírán točivý moment pro liché rychlostní stupně (F1, F3, R1) a z jehož korunového kola (žlutá) je odebírán točivý moment pro sudé převodové stupně (F2, F4, R2).

Jak je ze schématu zřejmé, kromě zdvojeného unašeče satelitů je zdvojené i centrální kolo. To červené je spojeno s pohonem od motoru a pohání unašeč satelitů. To je ona mechanická cesta přenosu točivého momentu. Na schématu žlutě označené centrální kolo je poháněno z unašeče satelitů a je to pohon pro již uvedené sudé převodové stupně. Popis funkce převodovky naleznete v Mechanizaci zemědělství 6/2017.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *