Devět značek postřikovačů v Kámeni

Den Zemědělce se konal tradičně ve znamení pícninářské techniky. Přesto byl program doplněn o předvádění dalších strojů. Na jednom z polygonů se představily postřikovače a jejich vystoupení komentovali zástupci prodávajících firem. Celkem se předvedlo devět značek postřikovačů, a to jak samojízdných, tak tažených.

Polygon, na kterém se postřikovače předváděly, byl vybaven umělými terénními nerovnostmi. Vzhledem k tomu mohli návštěvníci vidět i aktivní chování ramen při přejezdu nerovnosti a rovněž odpružení podvozku. Překážka byla opravdu vysoká a problémy s ní měli téměř všichni.

MGM Holešov a. s.
Společnost MGM Holešov je ryze českým výrobcem tažených postřikovačů. Svým zákazníkům dokáže nabídnout tažené postřikovače s objemem nádrže 2000, 2500, 3000, 4000 a 5000 litru a s rameny o pracovním záběru 8 až 36 m. Na polygonu na Dni Zemědělce se představil model s nádrží o objemu 3000 l (1) a s pracovním záběrem 23 m. Tažený postřikovač je už v základu vybaven vším, co k dobré aplikaci potřebuje. Nechybí proto ani počítač od firmy Müller electronic. Satelitní navigaci, která je už dnes víceméně u postřikovačů s většími záběry samozřejmostí, má k dispozici od společnosti Trimble nebo také přímo od firmy Müller electronic.
Kromě tažených postřikovačů dováží firma MGM Holešov, a. s., do České republiky i samojízdné stroje značky Bargam. Na polygonu se představil i zástupce této značky Grimac 3000. Grimac není postřikovačem klasické koncepce, ale je to specialista na vysoké porosty Už ve standardním vybavení se může pochlubit světlou výškou 150 cm.
Kromě modelu Grimac 3000 s nádrží o objemu 3000 litrů je v nabídce ještě Grimac 3500, jehož nádrž pojme (jak už název napovídá) 3500 l. Předváděný model měl pracovní záběr ramen 24 m.
Ve standardu nabízí Grimac systémy využívající GPS technologie, včetně automatického vypínání sekcí. Maximální pojezdová rychlost je 40 km/h.

Agrio moderní zemědělské služby s. r. o.
Dalším aktérem na scéně byl Mamut (2). I Mamuti jsou vyráběny v České republice a v tažené verzi mají nádrž na postřik o objemu 4000–8000 l. Pracovní záběr ramen se pohybuje v rozpětí od 18 do 36 metrů. Hydraulika se ovládá dvěma okruhy hydrauliky traktoru a pohon hydrauliky má na starosti čerpadlo AR 280 nebo pro modely s delšími rameny AR 370. Rozchod nápravy je plynule nastavitelný od 165 do 195 cm.
Společnost Agrio moderní zemědělské služby s. r. o. má ve svém výrobním portfoliu i stroje nesené a také samojízdné. Postřikovače produkuje už od svého založení v roce 1993 a je stále ryze českou výrobní firmou. Stroje od společnosti Agrio nejezdí zdaleka jenom v české republice, velká část jich pracuje na polích v Německu, Polsku, Slovenku, Maďarsku, Ukrajině, Litvě, Lotyšsku, Švédsku, Srbsku, Rumunsku, Rakousku a v Kazachstánu.

Agrotec a. s. představil Raptora
Před diváky předjel francouzský samojízdný postřikovač značky Berthoud ze stáje společnosti Agrotec a. s. Stroj nesl označení Raptor 4200 (3), což značí objem nádrže 4200 litrů. Základní parametry stroje jsou pracovní záběr ramen 24 m a světlá výška 110 cm. Raptor je ale též v nabídce s nádrží menší o objemu 3200 litrů i větší o objemu 5200 litrů a záběr ramen může být až 42 m. Také světlost podvozku může být vyšší, a to buď 140 cm nebo dokonce 160 cm. Všechny Raptory mají plynule měnitelný rozchod kol a na všech čtyřech kolech hydropohony. Energii jim dodávají motory o výkonu 180 až 240 koní v závislosti na objemu nádrže. Na komunikaci může stroj při transportu využít maximální rychlosti 40 km/h. Pracovní rychlost se pohybuje v prvním okruhu od 0 do 16 km/h, nebo v druhém okruhu od 0 do 23 km/h.
Na Raptoru zaujme zavěšení ramen, které je řešeno pouze pomocí jednoho čepu. Výsledkem je lepší stabilita ramen. Samozřejmostí je nyní už geometrická polygonie ramen, tedy každá sekce ramen, levá i pravá, může být nadzvednuta zvlášť. Zmiňme ještě, že ramena jsou skládaná nezávisle a v základním vybavení již mají automatické vypínání sekcí. Navíc je možné ramena dovybavit systémem Norac, který pak díky ultrazvukovým čidlům hlídá výšku ramen nad porostem a ramena tak mohou terén lépe kopírovat.

Postřikovač značky Tecnoma
Francouzské postřikovače Tecnoma dováží do České republiky několik firem. Jednou z nich je i Agrozet České Budějovice a. s. Stroj, který rozkládal před návštěvníky svá 36 metrů dlouhá ramena, měl zásobu postřiku o objemu 4200l (4). Jednalo se o model Laser, který byl před dvěma lety inovován, ale funkčně vychází z předcházejícího modelu. Proč také měnit techniku, která se stala mezi zemědělci velmi oblíbenou? Vždyť Tecnoma Laser je na trhu už deset let. Nejnovější model je tak směsicí osvědčených konstrukčních řešení a inovací inspirovaných zkušenostmi načerpanými přímo od zákazníků z praxe.
Pod kapotou bije Laseru srdce v podobě motoru Deutz o síle přibližně 200 koní, pojezd je hydrostatický a přepravní rychlost po silnici dosahuje až 40 km/h. Díky palivové nádrži o objemu 360 litrů může obsluha stroje v klidu pracovat celý den bez tankování. Podvozek stroje leží na vzduchových polštářích, takže je dobře odpružen. Má říditelnou přední i zadní nápravu a umí samozřejmě i krabí krok.
Na otočném držáku měl postřikovač k dispozici pět trysek, takže není potřeba pokaždé při změně aplikace je měnit, ale obsluha si pouze nastaví jinou trysku.
Nový model nabízí větší výbavu už ve standardu, praktický design včetně nové nádrže z vysoce odolného etylénu. Tecnoma nově nabízí i všechny systémy využívající technologii GPS, a tak v kabině je už jen jeden monitor k ovládání všech těchto systémů.

Moreau Agri spol. s r. o.
O tom, že Francouzi jsou ve výrobě postřikovačů opravdovými přeborníky, svědčí další stroj vyrobený opět ve Francii. Postřikovač Blanchard 3200 l (který se skrývá i pod kabátkem značky Kuhn) dováží ho České republiky společnost Moreau Agri. Velké podniky, ale možná nejen ty, ocení velké postřikovače Blanchard, jež nabízejí kapacitu nádrže až 8000 litrů a ramena s pracovním záběrem 44 m. Ramena jsou vyrobena z hliníku, což předesílá malou hmotnost a velmi dobrou manévrovatelnost v těžkém terénu i s rameny o velkém pracovním záběru.
Na Dni Zemědělce se představil tažený postřikovač Atlantique 3200 l (5). Je to největší model této řady, v nabídce je ještě stroj s kapacitou nádrže 2400 l a 2800 l. Už ve standardu je postřikovač vybaven proporciální změnou průtoku v závislosti na dopředné rychlosti a hydraulickým odpružením na paralelogramu. Nádrž na postřik je vytvořena z polyetylénu.
Kromě řady Atlantique je v nabídce ještě Blatique a Grand Large. Postřikovače značky Blanchard jsou k dostání také jako nesené. Moreau Agri spol. s r. o. nabízí také samojízdné postřikovače značky Matrot.

Unimarco a. s.
Dánská společnost Hardi je jedním z největších producentů postřikovačů na světě. Založena byla v roce 1957 a do jejího portfolia patří postřikovače nesené, tažené i samojízdné. V Kámeni se představil zástupce řady Commander. Tento stroj se vyrábí s nádržemi o objemu 3200, 4400 a 6600 litrů a s rameny s pracovním záběrem 18 – 36 m. Představený stroj (6) měl objem nádrže 4400 litrů. Commander se svým futuristickým designem byl poprvé představen před čtyřmi lety na Techagru a nově je k dostání i s rameny o pracovním záběru 36 m Twin Force. Jedná se o patentovaný systém aplikace postřiku s řízenou vzduchovou asistencí. Výhodou této technologie je cílený postřik, málo úletu a zároveň snížení postřikové kapaliny až o 50 %. Ramena jsou dvakrát skládaná a plynule nastavitelná do výšky od 40 do 240 cm nad porost. Nastavitelný je také rozchod kol, a to od 180 do 220 cm. Světlá výška podvozku je přibližně 70 cm. Distribuci postřiku má na starosti membránové čerpadlo o výkonu 323 l/min.
Kromě řady Commander může Hardi nabídnout tažené postřikovače Ranger a Navigátor a také samojízdné Alpha. Z nesených strojů jsou to řady NK, Master, Mega a Boss.

Unicom Agro a. s.
První představený stroj od společnosti Amazone, jejíž stroje dováží do České republiky firma Unicom Agro a. s., nesl označení UG. Stroje s tímto označením brázdí v různých podobách česká pole již řadu let. UG jsou nabízeny ve dvou verzích – s nádržemi 2400 l a 3200 l a s rameny o pracovním záběru 18 až 36 metrů. Obě verze mají ramena Super –S , která je možné transportovat v šířce 2,6 m.
Na Dni Zemědělce se předvedla verze stroje s nádrží 3200 l a s rameny o délce 21 m. Kromě hlavní nádrže na postřik má stroj ještě k dispozici 400litrovou nádrž na čistou vodu, kanystr a čerpadlo s výkonem 370 l/min. Ramena jsou sedmidílná a lze je zredukovat na pracovní záběr 15 m. V kloubech jsou umístěny kónické čepy, díky kterým jsou ramena stabilní i při své nízké váze a navíc se tolik neopotřebují. Výhodou je jejich nízká váha, proto stroj utáhne i traktor s nižším výkonem. Zavěšení ramen je řešeno paralelogramem pomocí pružin a pístů. Tento systém se osvědčil a je implementován i do dalších postřikovačů značky Amazone. Postřikovač byl agregován s traktorem pomocí tažného táhla a měl řízenou oj pomocí systému Trailtron. Tento systém elektronického automatického řízení zajišťuje, aby postřikovač kopíroval trajektorii traktoru a nepoškodil svými koly porost. Stejně jako jiné stroje Amazone i řada UG je vybavena počítačem Armatron plus. Ačkoli se postřikovače UG vyrábějí již celou řádku let, jsou stále žádanými stroji, a tak s nimi Amazone počítá i do budoucnosti.
O další ukázku se postaral postřikovač z řady UX. Ani tento stroj není novinkou, vyrábí se již patnáct let a funkčně vychází z řady UG. Oproti ní má však jinou koncepci podvozku či jiný tvar nádrže. Nenechme se mýlit označením. Postřikovače UX mohou mít nádrž o objemu 3200, 4200 a 5200 litrů, ale stroje jsou označovány jako UX 3600, 4600 a 5600. Představený stroj měl objem 4200 l (7) a ramena v pracovním záběru 27 m. Navíc se mohl chlubit výbavou „v plné palbě“ která zahrnuje například možnost lepšího ovládání pomocí joysticku, možnost změny rozchodu kol nebo již zmíněnou automaticky řízenou nápravu systémem Trailtronic. Jištění ramen je tvořeno pružinami i písty a návštěvníci si mohli všimnout dobrého tlumení stranového i předozadního kmitání při přejezdu přes překážku. Zato může postřikovač děkovat dobrému odpružení, stejně jako kuželovitým čepům v ramenech.
Výšku ramen nad porostem automaticky hlídal a upravoval systém Distance control. Informace o poloze ramen jsou snímány čidlem s infračerveným paprskem, které je umístěno na předposledním dílu ramen. Kromě optimalizace výšky ramen hlídá i jejich náklon.
Nově se připravuje postřikovač UX 6600 s objemem nádrže 6200 l.
Amazone nabízí i postřikovače nesené a chystá se vrátit na trh i se samojízdným postřikovačem SX. Ten by měl mít objem nádrže 4000 litrů a ramena s pracovním záběrem 40 m.

Biso Schrateteneckenr s. r. o.
Společnost Biso Schrateteneckenr s. r. o. představila postřikovač ve svých barvách s označením CropProtector 4000 (8). Postřikovače CropProtector se nabízejí jednak ve verzi Delta a jednak ve verzi Plus. Výběr je z modelů s nádržemi 2500 litrům až 4000 litrů a se záběry ramen 18 – 30 m. Ramena jsou skládaná z několika sekcí: u osmnáctimetrových ramen je pět sekcí, dvacetičtyřmetrová ramena mají sedm sekcí a třicetimetrová ramena mají devět sekcí. Díky koncovým sekcím lze redukovat všechna ramena na pracovní záběr 18 m.
Předváděný stroj dokáže do své nádrže na postřik pojmout 4000 l a navíc má ještě k dispozici nádrž na čistou vodu o objemu 300 l. Ramena měla pracovní záběr 24 m a skládala se ze sedmi sekcí. Stroj byl vybaven počítačem Müller electornic a ekomixerem na přimíchávání práškových a granulovaných hnojiv. Hydraulický systém poháněla dvě čerpadla o výkonu 250 l/min. Plnění postřikovače může být řešeno třemi způsoby. Buď plnění horním víkem z fekálního vozu nebo nasáváním z nádrže nebo tlačením postřiku přes rychlospojku typu C. Odpružená oj je výškově stavitelná a na přání je možnost dovybavit stroj i automatickým navádění oje. Rozchod kol je nastavitelný na 150 cm nebo na 180 cm.

Lemken Czech s. r. o.
Od společnosti Lemken se na polygonu v Kámeni představil tažený postřikovač řady Albatros 30 (9). Variant a vybavení je v řadě těchto postřikovačů mnoho, a tak si každý může vybrat svou nejoptimálnější verzi. Objem nádrží je v rozmezí 2200 litrů až 6200 litrů a samozřejmostí je integrovaná nádrž na čistou vodu, která plní ještě stabilizační funkci a slouží současně jako vlnolam. Pracovní záběr ramen je možné vybrat od 15 do 39 metrů. Všechny postřikovače Lemken mají ramena vyrobena ze Z profilů, jež jsou odolné vůči zkroucení, a kompaktní konstrukce a nižší těžiště zajišťuje stroji dobrou stabilitu.
Lemken má v sortimentu ještě řadu tažených postřikovačů Eurotrain a Primus a vzadu nesené postřikovače Eurolux a Sirius.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *