22.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Digitalizace proniká do praxe

V zemědělství (a také v souvisejících oborech) je jasně zřetelný nástup digitálních systémů a informačních technologií. Zatímco ještě v nedávné minulosti vládla světu precizního zemědělství osamocená řešení, tak postupně se projevuje sílící trend k propojeným řešením. A to nejenom v rámci jedné značky, ale také mezi značkami. Vychází přitom z potřeb praxe.

Moderní elektronické systémy, od jednoduché elektronické kartotéky honů po flotilu autonomních robotů na poli, vypadají slibně. Mohou řešit nedostatek pracovních sil v podniku, zvýšit preciznost polních prací od mechanické kultivace přes aplikaci pesticidů a hnojiv až po setí či sázení, zjednodušit práci s daty. Počet možných řešení na trhu se zdá být bez konce. Avšak nadměrný počet nových systémů může být první překážkou pro zájemce o ně. Není snadné se hned rozhodnout, kde by bylo nejlepší začít a jak pokračovat, protože možných cest je příliš mnoho.

A mnohá řešení vypadají na první pohled příliš komplexní. Uvedení systémů precizního zemědělství do praxe také vyžaduje větší či menší zásahy do postupů, prováděných v zemědělském podniku stále stejně po dlouhá desetiletí. Budou se pracovníci ochotní naučit novým věcem? Někdy může být právě taková neochota velkou překážkou. Objasnění skutečného přínosu systémů smart farming u nejnovějších strojů také není vždy zrovna jednoduché. Zavádění nových technologií vyžaduje věnovat tomu čas navíc. A překotný vývoj v této oblasti má za následek to, že u konkrétních řešení se zájemce o ně může ptát sám sebe, zda bude schopen s vývojem držet krok.*

Více informací v týdeníku Zemědělec č. 27/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down