Dlouhá ramena a více koní

Další firmou vystavující na letošní Zemi živitelce byla také společnost Agrio Křemže. Na výstavní ploše si mohli návštěvníci prohlédnout dva stroje ze sortimentu českého výrobce aplikační techniky.

Na trávníku před českobudějovickým pavilonem Z stál Mamut se šestitisícovou nádrží a rameny dlouhými 36 m. „To je největší objem, jaký v České republice prodáváme a zároveň i nejdelší ramena,“ vysvětloval Ing. Marek a dodal, že společnost Agrio nabízí zemědělcům postřikovač Mamut s ještě větší nádrží, která má objem osm tisíc litrů. Jak řekl zástupce společnosti, o takto velký stroj byl zatím zájem jen v Polsku. Největší dodávaná nádrž vyžaduje speciální rám, ale již k Mamutu s nádrží na šest tisíc litrů doporučuje Agrio odpruženou nápravu. Dalším technickým řešením, které má kompenzovat velký objem a tedy velkou hmotnost postřikovače jsou široké pneumatiky. Ty rozkládají hmotnost na větší plochu. Pokud stroj pracuje ve vlhčích podmínkách nedochází k takovému utužení půdy jako s kultivačními pneumatikami, uvedl Ing. Marek. Podle něj se zemědělci nemusí bát ani významného poškození porostu. „Především v počátečních fázích růstu to nehrozí,“ dodal. Jedním z řešení jsou i širší kolejové řádky a postřikovač nemusí nutně vždy jezdit s plnou nádrží.
Samochodný postřikovač je podle Ing. Marka strojem, který najde své uplatnění především v podnicích s vetší výměrou. Tam kde ve větší míře pěstují kukuřici na zrno, slunečnici a řepku. Žádný významný rozdíl v kvalitě práce samochodného oproti taženému postřikovači není. Samochod má větší průchodnost, a proto se lépe hodí pro ošetření ve vzrostlejších porostech. Český postřikovač Samec má také české srdce v podobě motoru značky Zetor. Jeho výkon, doposud to bylo 110 koní, je limitujícím faktorem pro další komponenty. Společnost Agrio nabízí Samec s objemem nádrže do tří tisíc litrů a rameny do 30 m. Nově můžeme na přání zákazníka vybavit postřikovač Samec motorem českého výrobce traktorů o výkonu 122 koní, potvrdil Ing. Marek.
Další novinkou, kterou by společnost Agrio Křemže ráda představila do konce roku je nová řada postřikovačů Sam Hydro. Jak uvedl Ing. Marek, objem nádrže těchto strojů bude 4,5, 6 nebo až 7 tisíc litrů. Pohánět je bude motor od společnosti Deutz a budou mít hydropohon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *