Do lesa, měst i obcí

Na letošním Case dni v Kameni na Pelhřimovsku, který uspořádala společnost Agri CS, nechyběly ani lesní a komunální traktory. K vidění bylo hned několik modelů Case IH a Steyr s různým pracovním nářadím české i zahraniční provenience. V rámci prezentace pak zaujal tanec tří stavebních strojů Case IH ovládaných demo jezdcem Otmarem Hoelhem, který naprosto dokonale předvedl jejich pohyblivost v téměř nepředstavitelných kreacích. Bez použití bezpečnostních pásů by vystoupení se zdravou kůží zřejmě nedokončil.

Specialistou na lesní a komunální techniku je firma Steyr. Pod touto značkou přišly letos na český trh tři nové modely traktorů v jednodušším provedení s mechanicky řízeným motorem, které jsou speciálně upraveny do lesa. Jde o čtyřválcový model 4110, který byl i v Kameni, a dva šestiválcové modely 6125 a 6140. Přímo z továrny jsou již speciálně upraveny pro použití v lese, nemají například tříbodový závěs, takže jsou i podstatně levnější.
Úplnou novinkou v Kameni by univerzální systémový nosič nářadí Steyr CVT Trac s ekonomickým provozem. Písmena CVT znamenají, že model je vybaven plynulou převodovkou stejného označení dokonale prověřenou v zemědělských v traktorech Steyr CVT a Trac pak značí to, že jde o systémový nosič. Centrálně umístěná kabina s elektricky otočnou sedačkou a ovládáním a speciální zadní rám SAR s rychloupínacím systémem přídavného nářadí zaručují vysokou úroveň profesionality. Dostatek prostoru na montáž přídavného zařízení je i v přední části stroje. U systémového nosiče ocení uživatelé maximální úspornost, jízdní a ovládací komfort a vysokou úroveň bezpečnosti.

Předvedené soupravy
První předvedenou soupravou byl univerzální traktor Case IH JXU 95 vybavený domácí nástavbou pro soustřeďování dříví – čelním rampovačem, kompletní ochranou a vzadu umístěným navijákem pevně uchyceným k traktoru. Jde o klasický model určený pro práci v lese. Další soupravu tvořil Steyr 9095 FM o výkonu 95 koní s originální lesnickou nástavbou Steyr (včetně navijáku a kompletní ochrany) přímo montovanou ve výrobním závodě v Rakousku. Kabina tohoto speciálního traktoru do lesa se směrem nahoru zužuje, takže stroj je v horní části poměrně úzký a může bezpečně a snadno projíždět lesním porostem. Posledním z předvedené trojice byla novinka letošního roku, a to traktor Steyr 4110 Profi Classic s výkonem motoru 110 koní a lesním čelním nakladačem Eurokipp Visio 2300 s kleštěmi na klády. Je to robustní, vysoce univerzální stroj určený pro práci v lese, může být vybaven otočným řízením a sedačkou, vyvážecí soupravou nebo frézou na klest.
Před téměř tři tisíce návštěvníků pak předjely tři traktory speciálně upravené pro komunální využití. Prvním z nich byl model Case IH JXU, který si získává čím dál větší oblibu v řadě měst a obcí. Předvedený traktor byl speciálně přichystán pro zimní údržbu. Vybaven byl čelní radlicí MTM, která může být nesená na předním tříbodovém závěsu nebo uchycena na čelní upínací desce, originálním čelním nakladačem Case IH LRX 1100 a sypačem soli nebo jiných inertních materiálů MTM TS 600. Lze ho vybavit i čelním vývodovým hřídelem. Dalším předvedeným strojem byl model Case IH Maxxum 120 s čelním žacím ramenem Fiedler FFA 500 k vysekávání příkopů a travnatých ploch. Jde o velice oblíbené traktory ze strany podniků Správy a údržby silnic, k tomuto účelu jich už bylo prodáno více než 15 kusů. Vyžínací ramena mohou být umístěna i na jiném místě traktoru, buď ve středu stroje nebo v zadním tříbodovém závěsu. Tyto větší modely lze vybavit i kompletním otočným řízení, vyhříváním čelního i zadního skla nebo vyhříváním zrcátek. Novinkou v této kategorii byl speciální nosič nářadí Steyr 6195 CVT Trac s čelní radlicí MTM Tech a vzadu připojeným rozmetadlem posypových materiálů Hydrac.

Vítaný profesionál
Motor a převodovka použité u nosiče CVT Trac jsou založeny na prověřené a moderní konstrukci traktorů Steyr CVT. Díky navyšování výkonu Power Plus lze zvýšit výkon šestiválcového motoru s objemem 6,6 l ze 160 (6160) a 196 (6190) koní na 183 a 216 koní. Systém S-Tronic automaticky rozpozná jízdní strategii a elektronicky nastaví nejúspornější otáčky motoru k dosažení co nejnižší spotřeby paliva. Jde o extrémně úsporný sytém – při rychlosti 40 km/h jsou otáčky motoru pouze 1750 ot/minutu. Moderní převodovka s plynulou změnou převodového poměru umožňuje novému nosiči CVT Trac pojezdovou rychlost od 0 do 43 km/h. Disponuje třemi tempomaty, aktivní klidovou regulací Active Stop a inteligentním systémem S-Tronic, což je automatická regulace produktivity pro správný provoz v každé situaci. Pokročilá konstrukce převodovky zabezpečuje přenos větší části výkonu mechanickou cestou a menší části hydrostatickou větví. Tato robustní technologie je určena pro nejtěžší pracovní podmínky.
Na první pohled upoutá centrálně umístěná, vzduchem odpružená kabina s účinným vyhříváním a klimatizací. Ideální viditelnost do všech směrů zajišťuje velkorysé prosklení, dvě velká střešní okna a elektricky otočné komfortní sedadlo s možností natočení v úhlu 220° včetně pedálů. Integrované ovládání všech funkcí do loketních opěrek garantuje vysokou produktivitu, extrémně nízká hlučnost v kabině pak vytváří příjemné pracovní prostředí během dlouhých pracovních dní. Celkem dvanáct pracovních světel umístěných po obvodu střechy kabiny poskytuje dokonalou viditelnost i při práci v noci.

Pro celoroční nasazení
Zadní část nosiče byla kompletně přepracována a vybavena speciálním SAR rámem s integrovaným upínacím systémem. Těžké jeřáby s dlouhým dosahem, ramenové sekačky nebo hydraulické nůžky lze nyní upnout a snadno odejmout prostřednictvím rychloupínacího rámu připojeného na rám nosiče, který poskytuje potřebnou stabilitu. S pomocí čtyř upínacích míst poskytuje nový Steyr CVT Trac vysokou produktivitu. Lesní výbava zahrnuje spodní sklopný ochranný pancíř, ochranné krytování motoru a převodovky, rám kabiny, kryty světel včetně směrovek, ochranu přední nápravy i čelních ramen. Uživatelé ocení i odnímatelné přední a zadní blatníky a odnímatelná světla s kryty proti poškození.
Kompletní řada profesionálního vybavení a příslušenství dodávaných ve standardu otevírají dříve nevídané možnosti pro každodenní práci v lesnictví, komunální sféře a při údržbě krajiny. Vysoce výkonná hydraulika v přední a zadní části včetně vývodového hřídele je na novém CVT Tracu konstruována pro každé i sebe náročnější profesionální pracovní využití. Systémový nosič Steyr CVT Trac lze využít s ramenovými a příkopovými sekačkami k sekání trávy kole komunikací, po připojení frézy k ramenu přes jednoduchý adaptér k ořezávání větví kolem silnic a k zimní údržbě komunikací se sněhovou frézou, pluhem nebo radlicí. Lze k němu připojit i drtič biologického odpadu, nakladač se lžící a jiné nářadí. V lesním hospodářství je možná kombinace nosiče CVT Trac s dvoububnovým navijákem s tažnou sílou 2 x 6 a 8 tun s možností radiového ovládání otáček motoru a jeho zastavení či nastartování, je možné připojit i zadní opěrný štít, hydraulické nakládací či těžební jeřáby, štěpkovač, dvou či čtyřprstové kleště, ale i harvestorové hlavice. CVT Trac lze agregovat i s lesní vyvážečkou s pohonem kol jejích náprav až do rychlosti 14 km/h, stejně jako s různými drtiči či podrýváky. Díky širokým možnostem montáže nástaveb umožňuje nový Steyr CVT Trac celoroční nasazení.

Klíčové informace
-Specialistou na lesní a komunální techniku je firma Steyr.
-Úplnou novinkou na Case dni v Kameni byl univerzální systémový nosič nářadí Steyr CVT Trac s ekonomickým provozem.
-Motor a převodovka použité u nosiče CVT Trac jsou založeny na prověřené a moderní konstrukci zemědělských traktorů Steyr CVT.
-Díky širokým možnostem montáže nástaveb umožňuje nový Steyr CVT Trac celoroční nasazení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *