31.01.2017 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobří obři pracují na Lounsku

Jedním ze symbolů moderního zemědělství je moderní technika, povětšinou ve výkonném provedení. Platí to i pro společnost Agro ZM s. r. o., se sídlem ve Smolnici, kterou vlastní bratři Lukášové. Ti se nebojí investovat a provozovat nové stroje i technologie. I proto jsme je již několikrát navštívili. Poslední návštěva proběhla letos v lednu a byla zaměřena na trojici pásových traktorů Challenger, které ve Smolnici úspěšně provozují.

Historie zemědělského podniku bratří Lukášových sahá do devadesátých let minulého století, kdy v roce 1993 nejstarší z bratrů Zdeněk začal hospodařit na 14 hektarech se stařičkým Zetorem Super. Výměru postupně navýšil na 100 ha, k hospodaření přibral bratry Miloslava a Pavla a postupným pronájmem půdy a koupí vlastních pozemků se za léta obhospodařovaná plocha navýšila na současných 1750 hektarů. Na 250 ha provádějí též služby. 

Důležitý milník ve směřování agrotechniky přišel v roce 2004, kdy Lukášové změnili technologii zpracování půdy. Od konvenčního systému přešli na minimalizaci, stěžejním strojem pro ni byl radličkový kypřič Köckeling Vario se záběrem 5,7 m. Klasický kolový traktor s výkonem okolo 300 k jej v tomto záběru nebyl schopen dobře utáhnout, a protože výkonnější traktory klasické koncepce v té době na trhu nebyly, bylo třeba pořídit k němu traktor pásový. Volba padla na Challenger MT 765. Třistakoňový traktor se v provozu velmi osvědčil, jak co do spolehlivosti,tak příznivé spotřeby paliva. Za dobu provozu se na něm nevyskytly žádné vážné závady, hlavní nákladovou položkou údržby byla výměna pásů. Ty první se sjely celkem rychle, druhé měly životnost lepší a třetí, co má pásák nyní (po 10 tis. Mh), se jeví jako nelepší.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down