Domácí ctí tradici

Tradičním účastníkem výstavy Země živitelka je domácí Agrozet České Budějovice, a. s., která působí na českém trhu již 15 let, i když její historie sahá až do roku 1949. S exponáty této společnosti se mohli návštěvníci letošního agrosalónu setkat na třech tradičních místech. Jednak v pavilónu Z, kde byla připravena zajímavá expozice náhradních dílů a technického servisu. Na volné ploše před pavilónem se nacházely velké zemědělské stroje tradičních značek Pöttinger, John Deere a Zetor včetně komunální techniky a vlastní lesní nástavby. Nedaleko jezírka pak byla vystavena malá mechanizace a dřevoobráběcí stroje.

Agrozet České Budějovice si vytvořil širokou dealerskou síť, takže dnes pokrývá téměř celou Českou republiku. „Jsme nositelem certifikace ISO a kromě prodeje nových strojů klademe velký důraz na technické služby, do nichž patří kvalitní servis a rychlé dodávky náhradních dílů,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Josef Smitka, generální ředitel společnosti. „Máme vytipované sklady, z nichž zásobujeme v krátké době jak naše provozy, tak i ostatní dealery. Během sezónních prací uplatňujeme v akciové společnosti speciální systém zabezpečení služeb, kdy máme prodlouženou dobu výdeje náhradních dílů včetně sobot a nedělí. Pro tyto případy je na centrálním dispečinku k dispozici téměř dvacet hodin denně pracovník. Nejen obchodníci, ale také zemědělci si pochvalují naši zásilkovou službu, každý den odchází z Agrozetu třicet až čtyřicet zásilek s náhradními díly. Čeští zemědělci se přesvědčili, že naši servisní pracovníci s mnohaletými praktickými zkušenostmi jim dokážou pomoci nejen v pondělí dopoledne, ale také v sobotu či v neděli večer.“

Dvě červené novinky
Největší novinku před pavilónem Z – sběrací a řezací vůz Pöttinger Jumbo 10000 L – představil vedoucí oddělení Pöttinger Ing. Petr Stuchlík. Přestože tento model nebyl v západní Evropě ještě představen, Agrozet České Budějovice již v České republice prodal tři. A v čem se liší od předešlého modelu Jumbo 8000. Nový vůz je delší o 1,2 m, především je však vybaven podvozkem Tridem s aktivně řízenou první a třetí nápravou. Díky tomuto systému jsou manévrovací schopnosti vozu na vynikající úrovni, přitom tlak na nápravy s ohledem na celkovou hmotnost až 27 tun splňuje všechny požadavky. Díky podvozku Tridem došlo také k dokonalému rozložení hmotnosti, takže na traktor připadá jen malá část. Sběrací vůz je osazen řezacím ústrojím se 45 noži uspořádanými v jedné řadě, centrálním uvolněním a stranově výklopným nosníkem nožů Easy move. Po vychýlení na levou stranu vozu lze nože bez použití nářadí vyjmout. Zemědělci ocení jejich prodlouženou životnost vyplývající ze zesílení zadní strany se širším výbrusem a snadnou přístupnost při jejich výměně. Na přání je možné doplnit přídavný ochranný a čisticí kryt, který při každém vyklopení nosníku s noži automaticky provede jejich vyčištění. Teoretická délka řezanky je 34 mm.
Druhou novinkou byl secí stroje Terrasem 4000 T s pracovní a transportní šířkou 4 m. Tento akční model určený pro půdoochranné technologie je vybaven pevnými pracovními orgány a výsevním ústrojím. Vnější a vnitřní páry kol se při otáčení na souvrati zvedají společně se strojem. Velkou pozornost návštěvníků budilo i rozmetadlo Twist 7001 pro přesný rozhoz s výrazným ekologickým i ekonomickým významem. Dokonalé rovnoměrné rozmetání má bezprostřední vliv na rychlé a rovnoměrné vzcházení osiva. Rozmetadla Twist jsou určená pro rozmetání statkových hnojiv, drůbežího trusu i kompostů, při demontáži rozmetacího ústrojí je lze využít i k dopravě sypkých a tuhých materiálů. V expozici nechyběly ani další stroje Pöttinger, ať již variabilní lis či obraceč.

Letos traktory, mlátička příští rok
Kromě značky Pöttinger je nosným programem Agrozetu České Budějovice i technika John Deere, ať již traktory, sklízecí mlátičky či samojízdné řezačky. Jako největší novinky se na českobudějovickém výstavišti prezentovaly traktory John Deere řady 7030 a 6030, které nahradily úspěšnou řadu John Deere 6020. Nový Intelligent Power Management dodá během dopravy a práce s PTO až 25 koní navíc a v tomto režimu mohou traktory pracovat dlouhodobě. Ideální poměr výkonu a hmotnosti je zárukou výborného přenosu tahového výkonu, uživatel si podle vlastních podmínek může vybrat ze tří druhů převodovek. Lepší propojení součinnosti převodovky a motoru zaručuje nárůst výkonů traktorů. Motory John Deere splňují přísné emisní normy Tier IV, což u těchto nových traktorů zabezpečuje přestavení lopatek turbodmychadla při poklesu otáček motoru a systém regulovaného přisávání chlazených výfukových plynů. Tím je zároveň dán předpoklad nižší spotřeby paliva při dodržení normy Tier IV. Hydraulika o vysokém výkonu umožňuje práci s větším nářadím, odpružená náprava TLS Plus zase zaručuje větší výkon i komfort obsluze. Před pavilonem Z nechyběly ani nejsilnější traktory John Deere, o něž je v poslední době, tak, jak se rozšiřují pracovní záběry závěsného nářadí, stále větší zájem.
„Novinkou příštího roku, kterou na výstavě prezentuje sklízecí mlátička John Deere T 560, jsou sklízecí mlátičky řady T s výkonem motoru až 400 koní,“ pochlubil se obchodní ředitel Ing.Jan Beer a pokračoval. „Tyto mlátičky mají před klávesovými vytřasadly předřazeny dva tangenciálně uložené separační bubny a dva odmítací bubny, jejichž otáčky lze v závislosti na sklízené plodině a podmínkách sklizně měnit. Vzrostla tak plocha separace na 3,36 metru čtverečního, což je u vytřásadlových mlátiček o více než čtyřicet procent větší separační plocha než u mlátiček jiných výrobců. Zvýšením separační plochy se zvětšila průchodnost sklízené hmoty mlátičkou až o patnáct procent. Mlátičky řady T v sobě spojují vysoký výkon a šetrné zacházení se slámou a díky zcela odlišnému systému separace nižší požadavek na příkon a tím i nižší spotřebu paliva. Rovněž šetrně zacházejí se zrnem. Se systémem bezkonkurenčního svahového vyrovnávání Hillmaster II dosahují v práci na svazích stejných výkonů jako při práci v rovinatém terénu.“
V oblasti komunální techniky zaujala návštěvníky vlastní traktorová univerzální lesnická nástavba pro manipulaci a přibližování dřevní hmoty. Jejím základním prvkem je čelní nakladač Quicke v provedení Forest.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *