Doplnili dosud vyráběné řady

Vertikální míchací krmný vůz s vlastním vybíráním patřil mezi novinky představené firmou Strautmann na veletrhu Agritechnica. Firma se začala orientovat především na výrobu krmných vozů s vertikálním mícháním, jelikož 80 % uživatelů v Německu, které je největším odbytištěm produktů firmy, požaduje právě tento typ. Vůz s vlastním vybíráním doposud v nabídce této značky chyběl. Vystavený prototyp měl kapacitu 10,5 m³. Řezací štít ve tvaru písmene U je vysoký tři metry a do této výšky mu nečiní problémy vybírání krmných komponentů ať již siláže, nebo senáže. Oproti vybírání frézou je řezací štít k materiálu mnohem šetrnější a při vybírání nedochází k nežádoucímu rozmělňování krmiva. Vlastní konstrukce krmného vozu zůstává stejná jako u předešlých typů. Vepředu je umístěn vyprazdňovací pás, ten může být orientován buď napravo nebo nalevo.Výroba a prodej tohoto krmného vozu by měla začít v příštím roce. V expozici vertikálních krmných vozů nechyběl ani dvoušnekový Strautmann Double Verti-Mix a samojízdný míchací krmný vůz Verti-Mix SF.
Novinkou v technickém vybavení krmných vozů je fukar, který může být namontován i na starší typy strojů. Využívá se například při zpracování balíků slámy. Sláma je po rozdružení balíku šnekem krmného vozu nařezána nastavitelným protiostřím. Potom je vyfukována ventilátorem a slouží jako podestýlka. Zařízení má oboustranné použití, vrchní tubus je otočitelný napravo i nalevo.
Pro rozmetadlo VS 18, které bylo dalším vystaveným exponátem, není zatím propracován systém výměnných nástaveb jako pro typ VS 22, na jehož univerzální podvozek lze umístit trojkombinaci – rozmetadlo, vanovou korbu nebo cisternu.
Novinkou byl také samosběrací vůz Giga – Vitesse III DO, který doplnil předchozí vyráběné řady Super – Vitesse a Mega – Vitesse. Má větší objem (vozy této řady jsou vyráběny ve čtyřech velikostech) a jiný systém sbírání a řezání píce. Jeho zadní náprava je řiditelná. Vyměnitelné řezací nože jsou oboustranné a při opotřebení je stačí namísto jejich výměny otočit.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *