Dva stroje z jedné dílny

Lázeňské městečko Markoberdorf poblíž Mnichova se loni na podzim stalo dějištěm tiskové konference nadnárodního koncernu Agco. Novináři se mohli seznámit i s novinkami z oblasti aplikační techniky připravenými pro letošní rok. Dva představené stroje, aplikátor s plynulou převodovkou TerraGator 8333 a samojízdný postřikovač RoGator 600, pocházejí z výrobního závodu firmy Challenger.

Oba jmenované stroje mohli návštěvníci již zahlédnout na loňské listopadové výstavě Agritechnica v Hannoveru.
První aplikátor, který využívá výhod plynulé převodovky, nese název TerraGator 8333. Kromě CVT převodovky ale přináší i další výhody, jakými jsou navýšení výkonu a nebo vybavení stroje komfortní kabinou.
Naproti tomu RoGator 600 je naprosto novým modelem samojízdného postřikovače. V současné době je ve stadiu pilotního stroje a oficiálně by měl být představen až v polovině letošního roku.

Premiéra plynulého řazení
Rodina tříkolových aplikátorů určených k postřiku, rozhozu a rozprašování kapalných i pevných hnojiv (statkových i minerálních) se rozrostla o dalšího člena. Je jím stroj TerraGator 8333. Aplikátor je vybaven šestiválcovým motorem Agco Sisu Power o obsahu 8,4 l, který dodává stroji výkon 360 koní.
Jednodílný podvozek snižuje těžiště a zlepšuje tak stabilitu TerraGatoru.
Jeho jedinečností je možnost plynulého řazení. Převod výkonu na podložku zajišťuje nová plynulá převodovka ML-260 TechStar vyrobená přímo v koncernu Agco. Stejná převodovka byla použita už u traktorů a její funkce jsou tedy dostatečně prověřeny. Největší výhoda plynulé převodovky spočívá v možnosti nastavení libovolné rychlosti pojezdu od 0 – 40 km při libovolných otáčkách motoru. Koncepce tak zajišťuje plynulé ovládání, přesné rozmetání, vyšší produktivitu a nižší spotřebu pohonných hmot. CVT převodovka dokonce poskytuje ochranu zatravněnému povrchu, protože rozjezd a pojezd vpřed je hladký, rovnoměrný a přináší stálý tah, tedy nedochází k narušení půdy. TechStar umožňuje zrychlovat jak pomocí konvenčních nožních pedálů, tak pomocí multifunkčního joystiku.
Nepostradatelnou inovací je systém SuperLoad/CombiLoad, který využívá vlastnosti nového čerpadla Börger. Díky jeho zvýšené kapacitě o 20 % je možné naplnit cisternu s objemem 16 m3 do 1,5 minuty.
Pojezd a hydraulika stroje jsou integrovány do multifunkčního joystiku. Výhodou je také komunikace prostřednictvím terminálu Falcon VT s 25 cm širokoúhlou dotykovou obrazovkou.
Ke komfortu práce s TerraGatorem 8333 přispívá i nová prostorná kabina, která standardně disponuje pneumatickým odpružením a je umístěna o 15 cm níž, než je tomu u předešlého modelu. Podlaha kabiny je tak ve výšce dva metry nad zemí a celková výška stroje činí pouhých 3,71 m. Nízká konstrukce spolu s novou šikmou kapotou zaručuje vynikající viditelnost a dobrou stabilitu.
TerraGator je jediné trojkolové vozidlo, které má na všech třech kolech stejný rozměr pneumatik. I to vede ke zjednodušení servisu a údržby stroje
Samozřejmostí je tříbodový zadní závěs, který mají všechny aplikátory TerraGator

Nový samojízdný postřikovač
Společnost Challenger je letos připravena představit i další nový stroj, kterým je zcela nový samojízdný postřikovač s označením RoGator 600.
Nový postřikovač se vyrábí v Evropě a technické inovace najdeme v celém stroji od podvozku až po nový postřikovací systém. Při vývoji stroje spolupracovali zástupci společnosti Challenger s farmáři hospodařícími v různých evropských zemích a na základě jejich zkušeností se snažili vytvořit takový stroj, který by splňoval všechny jejich požadavky.
Postřikovač RoGator se vyrábí ve třech verzích a největší z modelů je současně největším postřikovačem na trhu.
Zbrusu nový je postřikovací systém RoGatoru 600. Srdcem je vysokokapacitní odstředivé čerpadlo s funkcí automatické přípravy, což zajišťuje rychlejší plnění a zvyšuje výkon. Postřiková kapalina je vedena pevnými trubkami a flexibilními částmi. Taková konstrukce snižuje riziko úniku kapaliny a snižuje také požadavky na údržbu systému. Výložník je vybaven zcela novým systémem odpružení a obsluha jej snadno může nastavit do požadované výšky. Jednoramenné zvedání výložníku, uchycené před zadní nápravou zajišťuje lepší stabilitu. S tím je spojeno 3D uložení ramen s možností odpružení pohybu v pěti osách.
Všechny modely jsou vybaveny motory nenovější generace Agco Sisu Power o výkonu 170 až 240 koní. Podvozek je jednodílný podélný tubus, tvarovaný přesně podle nádrže a díky nízkému těžišti zajišťuje optimální rozložení hmotnosti stroje, a tím i jeho stabilitu. Také zásobník na postřik s objemem 3500 až 6000 litrů je konstruován tak, aby optimálně rozložil svou hmotnost. RoGator umožňuje hydraulicky nastavit z místa obsluhy v kabině jak rozchod kol, tak světlou výšku stroje. Rozchod kol je nastavitelný v rozmezí 1,8–2,25 m. a při obutí stroje standardními pneumatikami 480/80R46 je světla výška v nízké poloze 75cm a ve vysoké poloze 120 cm. Každé kolo je navíc samostatně odpruženo.
Ovládání stroje je řešeno pomocí multifunkčního joystiku, stejně jako je tomu u TerraGatoru. Na rozdíl od něj však RoGator nedisponuje převodovkou CVT, ale plně hydrostatickou převodovkou. Nicméně ve spojení s inteligentním systémem řízení výkonu Power Managment zajišťuje převodovka menší spotřebu pohonných hmot a nabízí srovnatelný komfort řízení jako CVT.
Kabina, umístěná příčně na střed stroje, vytváří příjemné zázemí pro pracovní den obsluhy stroje. Je dobře přístupná s nízkou úrovní hluku. Samozřejmostí je prostor a ergonomicky rozmístěné ovládací prvky stroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *