Dveře otevřeny poosmé

Firma Agrometall, s. r. o., z Heřmanova Městce na Chrudimsku má v rodném listě uvedený letopočet 1992, a tak letos v červnu překročí práh plnoletosti. Každý rok zve své obchodní partnery, zemědělskou veřejnost a zástupce měst a obcí na Dny otevřených dveří. Ty v polovině letošního února měly pořadové číslo osm. V tradičním sortimentu nechyběly, ostatně jako pokaždé, novinky.

Agrometall vedle prodeje a servisu zemědělských strojů i služeb v oboru vyrábí a prodává techniku komunální a zahradní. Společnost začínala s dovozem použitých strojů pro zemědělství. Na tyto aktivity navázala zakázková zámečnická výroba, od níž nebylo daleko k příslušenství pro komunální nasazení.
Dva nové traktory „Působíme především na Chrudimsku a v severní části okresu Žďár nad Sázavou. Prodáváme traktory, sklízecí mlátičky, postřikovače, lisy a mačkače píce John Deere, dále pluhy, secí kombinace a stroje pro pícninářství Kverneland. V sortimentu máme i dopravní techniku a stroje na zpracování půdy Strom Export a manipulační techniku Merlo. Nově nabízíme pícninářské stroje Kuhn,“ uvedl jednatel společnosti Agrometall Ing. Jaromír Donát a doplnil: „K tomu přistupuje nabídka systému družicového navádění AMS, s jehož pomocí jezdí traktory po poli prakticky samy a s přesností práce jsou spojeny úspory pohonných hmot, osiv, postřikových látek a času. Nesmím zapomenout na služby zemědělcům.“
Nová je řada traktorů John Deere 5M. Základní model 5070 M je možné pořídit za akční cenu 777 000 korun – v případě přepočtu 26 korun za euro. Nový 4,5litrový čtyřválcový motor JD PowerTech s výkonem 70 k je vybaven turbodmychadlem a chladičem plnicího vzduchu. Je hospodárný a splňuje emisní normy Tier III. Převodovka PowrReverser je synchronizovaná se čtyřmi skupinami a čtyřmi rychlostními stupni. Má tedy 16 stupňů vpřed i vzad a maximální rychlost traktoru se blíží ke 40km/h. Standardní průtok hydraulického čerpadla činí 74 litrů. Obsluha může využít až tři vnější hydraulické okruhy. V prostorné kabině s dobrým výhledem do všech stran najde řidič maximální pohodlí.
Druhým „nováčkem“ je traktor JD řady 8R, model 8345 R, představený na loňské Agritechnice v Hannoveru. Úsporný řadový šestiválec JD PowerTech Plus, Tier III, je přeplňovaný turbodmychadlem s elektronickým vstřikováním paliva. Maximální výkon motoru dosahuje téměř 400 k. Hydraulika „dává“ až 227 litrů oleje za minutu. Bezstupňová plynulá převodovka Autopower zaručuje pojezdovou rychlost 0,05 až 40 km/h. Komfortní a tichá kabina je vybavena klimatizací. Hlavní novinkou je nová kabina Commandview II, kde je sedmipalcový barevný displej.
S důrazem na služby
Ing. Jaromír Donát podotkl: „Protože prodejem techniky spolupráce teprve začíná, poskytujeme zemědělcům veškeré služby počínaje podporou při financování nákupu nové techniky nebo odkupem starého stroje na protiúčet či do bazaru. Nemalé prostředky jsme investovali do servisu a prodeje náhradních dílů. Koncem loňského roku jsme otevřeli nový pneuservis pro montáž a demontáž celých kol i pneumatik traktorů, sklizňových i stavebních strojů a nákladních vozidel s maximálním průměrem kol 2300 milimetrů a jejich hmotností 1300 kilogramů. Pneumatiky také prodáváme a v případě nákupu nových se postaráme o likvidaci těch starých zdarma. Je nám jasné, že služby výrazně pomáhají prodeji.“
Agrometall také provozuje půjčovnu strojů, například traktoru JD 8110, plošných i ramenových mulčovačů, návěsu, krmného vozu, zametače až po zahradní traktory, skarifikátory a další zemědělskou i komunální techniku. S pomocí sklízecí mlátičky JD C 670 nabízí zájemcům sklizeň obilovin, řepky a kukuřice. Stroje v půjčovně, s nimiž se mohou klienti důkladně seznámit v praxi, jsou podle jednatele Donáta také velmi dobrými prodejci.
„Snažíme se průběžně doplňovat sortiment zejména o výrobky, které na trhu chybějí. Například na nakladače a teleskopické manipulátory vyrábíme vidle s přidržovačem pro manipulaci s dřevní hmotou, dalším pomocníkem je třeba shrnovač klestu při vyklízení pasek. Zemědělcům jsou určeny lopaty na manipulaci se siláží nebo velkoobjemové lopaty na okopaniny. Z náhradních dílů lze zmínit válečky pro stroje na přípravu půdy, válce do secích kombinací, frézy na siláž, zadní lopaty na krmné vozy nebo přední přihrnovače krmiva na samochodné krmné vozy,“ upřesnil Ing. Jaromír Donát.
Sníh vyprázdnil sklady Stěžejními produkty firmy Agrometall pro komunální oblast, tedy především města a obce, jsou vesměs stavebnicové zametače se šířkou záběru od 1250 do 2300 mm a sněhové radlice, čelní i zadní, rovné i šípové, s břity z různých materiálů, jichž vyrábí Agrometall kolem pětadvaceti typů. Společným jmenovatelem zametačů a radlic je možnost připojení na jakýkoli nosič.
Do boje s hospodářskou krizí se pustil Agrometall vyzbrojen třemi novými výrobky: velkým zametačem Grand, čelní šípovou radlicí pro větší traktory a válečkovým neseným sypačem. Na veletrhu Techagro bude mít premiéru nejmenší zametač se šířkou záběru kolem jednoho metru na očistu úzkých chodníků. V segmentu radlic a zametacích kartáčů má Agrometall pevnou pozici na trhu a řadí se mezi největší výrobce v České republice. Zhruba dvě třetiny produkce jsou určeny pro tuzemské zákazníky, vyvážet se daří do Slovenské republiky, Ruska, na Ukrajinu a nově do Rakouska.
„Ekonomická krize citelně poznamenala naše zemědělství a letošní rok nebude výjimkou. Výkupní ceny u většiny komodit jsou pod hranicí rentability, a tak zemědělci šetří všude, kde se dá. Tato skutečnost se odráží i do našich výsledků. Proto je pro nás důležitá i komunální technika, která se na celkovém obratu firmy podílí zhruba jednou třetinou. Od sněhové nadílky v půlce loňského října, v souvislosti s novým, takzvaným chodníkovým zákonem a lednovými přívaly sněhu vyrábíme a prodáváme na plné obrátky. Počasí tak důkladně prověřilo naši komunální techniku a vyčistilo sklady,“ uzavřel Ing. Jaromír Donát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *