Dynamické vážení

Také v třínápravové verzi budou nyní vyráběny kejdovače Joskin Volumetra. Jejich název je odvozen od volumetrického čerpadla, které je v přímém syku s čerpanou kejdou a nevadí mu ani doprava kejdy s vyšší sušinou. V porovnání s vývěvou má vyšší rychlost čerpání i dosažený tlak, který je rovnoměrný i v hadicích aplikačních ramen. Volumetra na třech nápravách bude vyráběna s objemem 18,5 a 22,9 m3 s možností osazení spirálovým (4000 l/min), odstředivým (10000 l/min), nebo čerpadlem s rotačními písty (6000 l/min). Odpružení náprav je hydropneumatické, přední a zadní náprava jsou nuceně řízené. Standardem je čtyřbodový závěs pro aplikátor.

Novinkou  jednonápravové cisterny Joskin16000S je TetraX2, znamenající použití čtyř kol v jedné řadě, což je účelné zejména při jízdě po málo únosných půdách i s ohledem na nižší utužení půdy. Díky tomuto řešení je též možné zvýšit zatížení náprav cisterny, které je jinak omezeno. Čtveřice kol je vybavena pneumatikami s rozměrem 650/85 R38 a jejich nasazení nijak nezvyšuje těžiště cisterny. Kola jsou uložena po dvojicích s možností nezávislého výkyvu každé z dvojic pro dobrou průjezdnost v terénu.

Zajímavým zařízením je též vážicí systém, využitelný pro různé typy nástaveb. Hmotnost nákladu se měří přesným snímáním tlaku v hydraulické soustavě odpružení náprav (v případě pravé a levé strany probíhá měření samostatně). Protože jde o návěsy, měří se též tlak v hydraulickém systému odpružení oje. Výsledky tlaků se převádí na hmotnost. Výhodou je dynamický systém měření, který funguje za jízdy, je tak možné například elektronické spojení se sklízecí řezačkou, jejíž řidič dostává informaci o naloženém množství řezanky, aby nedošlo k přeložení návěsu. Zajímavé uplatnění vážicího systému je též u rozmetací nástavby, kdy lze průběžně měřit hmotnost nákladu rozmetadla a v kombinaci s laserovým snímáním výšky nákladu v korbě a snímáním průtoku v hydropohonu podlahových dopravníků, lze regulovat rychlost jejich pohonu a tím zpřesnit proces aplikace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *