Efektivní čištění a sušení zrnin

Výrobky francouzských značek MAROT a LAW se mohou pochlubit mnohaletou tradicí v segmentu čištění a sušení zrnin. Návštěvníci Techagra se s nimi mohli seznámit v expozici výhradního dovozce – společnosti Siagra.

Výstavní plocha nabízela zajímavé technologie pro posklizňovou úpravu zrnin, které Siagra instaluje ve spolupráci s firmami Monticom Valašské Meziříčí a Monticom – obilní technika Zlín. Samotný Monticom Valašské Meziříčí postavil od roku 1991 přes 400 sil s celkovou kapacitou 150 tisíc tun, což dokumentuje obrovské zkušenosti v tomto oboru. „V průběhu minulých let jsme na Techagru prezentovali konkrétní výrobky pro posklizňové linky – sušárny, sila, dopravníky a jiné. Při posledních dvou ročnících jsme opustili technologie jako takové a představujeme pouze novinky,“ upřesnil Ing. Ladislav Šivic, jednatel společnosti Siagra, hlavní záměr veletržní prezentace. Hlavní roli v expozici tak zaujala čistička zrnin MAROT typ EAC 354.

Multifunkční čistička
Zařízení MAROT EAC může pracovat jako předčistička, čistička a třídička prodejních komodit i osiv různých plodin, zejména obilovin, kukuřice, hrachu, slunečnice, řepky a dalších. Bezkonkurenčních výsledků dosahuje při zpracování sladovnických ječmenů a máku. Čisticí a třídicí operace zajišťuje odsávací systém a následný rotační buben. Vstupní neupravené zrno se vyrovná do rovnoměrných vrstev, kterými prochází proud vzduchu. Velikost lehkých nečistot unášených proudem vzduchu do cyklonu lze regulovat nastavením výkonu odsávání. Naproti tomu těžké nečistoty z proudu vzduchu vypadávají a ukládají se na dně odsávací komory. Odtud se odvádí krátkým dopravníkem. Podle požadavků zákazníka je také možné provést pouze samotné přečištění vzduchem. V opačném případě zrno putuje dále do rotačního bubnu. První síto odstraňuje zlomky, písek a jiné nežádoucí materiály, následující síta umožňují průchod čistého produktu. Nadměrné částice které neprojdou síty se vyprazdňují na konci stroje. Čističku zrnin MAROT EAC lze podle výkonu vybavit třemi až pěti válcovými síty. Pod každým z nich je umístěn výpad, což ve výsledku činí až šest výpadů v závislosti na konfiguraci stroje. Zařízení disponuje čisticími válečky, je tedy samočistitelné, a přechod na následnou komoditu je bezproblémový.

Efektivní provoz
Čističky MAROT EAC s rotačním pohybem sít mají oproti vibračním čističkám poloviční elektrický příkon. Nevibrující stroj lze umístit na subtilnější ocelovou podestu a snížit tak investiční náklady. Maximální vyráběný výkon čističek dosahuje až 400 tun za hodinu, v evropském kontextu je však běžná instalovaná výkonnost kolem 70 tun za hodinu. Nejvyšší instalovaný výkon v České republice je u čističky 50 tun za hodinu a u předčističky 90 tun za hodinu, uvedl Ing. Šivic.

Příznivý poměr ceny a výkonu
„Za rok 2005 a uplynulou část roku 2006 jsme již prodali téměř 15 čističek MAROT, na kterých zákazníci oceňují příznivý poměr ceny, výkonu a kvality,“ poodhalil Ing. Šivic aktuální čísla odbytu. Kromě čističek dodává Siagra zemědělcům nejmodernější verze sušáren LAW pro sušení kukuřice (s recirkulací tepla), obilovin, řepky, slunečnice a speciálních plodin. V nabízeném sortimentu mohou zákazníci dále najít mobilní sušárny RIELA. „Dlouhá tradice našich výrobků pro posklizňovou úpravu zrnin se spojuje s našimi bohatými zkušenostmi v tomto segmentu. Od roku 1991 jsme postavili přes 90 sušáren. K filozofii naší firmy patří krédo nevynechat žádnou akci, kde se můžeme setkat s našimi zákazníky. Proto se postupně připravujeme na Zemi živitelku 2006,“ přiblížil nakonec nejbližší marketingové plány Ing. Šivic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *