14.08.2023 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivní setí se stroji Väderstad Rapid

V době stále se zkracujícího optimálního období pro zakládání porostů má velký význam slučování pracovních operací do jednoho přejezdu. Takovou výhodu mají secí stroje Rapid švédského výrobce Väderstad. Díky promyšlenému uspořádání jednotlivých pracovních sekcí provádějí přípravu seťového lůžka, urovnání, setí a opětovné utužení půdy v jednom přejezdu, čímž šetří nejen náklady oproti samostatnému provádění těchto operací, ale i čas a současně i vláhu v půdě.  

Secí stroj Väderstad Rapid 300S o záběru tři metry je menším bratrem velkých modelů o záběru čtyři až osm metrů.  První sekcí jsou zešikmené kotouče ve dvou řadách, které se starají o obnovu vhodné struktury půdy. Kotouče mají jištění pomocí pryžových silentbloků. Urovnání povrchu půdy pak provádí pružná smyková lišta.

Včetně ukládání hnojiva

Do připravené půdy pak ukládají hnojivo kotoučové botky, uložené v jedné řadě. Řádek s minerálním hnojivem se nachází vždy mezi dvěma řádky osiva. Za botkami pro uložení hnojiva pak následují ve dvou řadách umístěné secí botky, rovněž kotoučové a také osazené jištěním pomocí pryžových silentbloků. Pneumatiková kola na závěr pak provádějí opětovné utužení půdy.

Uživatelé secích strojů Väderstad Rapid 300S se mohou spolehnout na dodržování hloubky setí na nastavené úrovni. Požadovanou hloubku setí lze pohodlně nastavit z kabiny traktoru. Systém používá každé pěchovací kolo pro řízení hloubky setí dvou secích botek a zároveň pro opětovné utužení půdy. Vzcházení plodin a následný vývoj rostlin na poli tak mohou být rovnoměrné.

Optimální kontakt s půdou

Osivo se ukládá na secí lůžko do půdy, která je zbavena příměsí organické hmoty, díky agresivnímu provedení výsevního kotouče. Výsevní rýha je následně uzavřena velkými pěchovacími koly za secími botkami. Tak je zaručen optimální kontakt semen s půdou i v obtížných podmínkách. Tím, že jednotlivá kola pěchu jsou usazena v přesazení, je zajištěn klidný chod secího stroje po poli.

Kromě řady Rapid má firma Väderstad v sortimentu také stroje řady Spirit

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down