24.06.2022 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekobot odstraňuje plevele

Nový stroj Ekobot byl uveden do provozu na farmách ve Švédsku a Nizozemsku. Je určen pro pletí a tvořen třemi hlavními složkami: kamerami, které sledují porost, řídící jednotkou, která rozhoduje o zásahu a řízenými rameny, jež zajistí vytržení plevele.

Robot Ekobot využívá obvyklou platformu. Navigace se provádí kombinací optického navádění a systémů RTK GPS. Pletí lze provádět například v řádcích cibule, nebo podobného druhu zeleniny a též mezi nimi. Robot se dívá na každou rostlinu cibule, a kolem ní vytvoří virtuální bezpečnostní okraj. Ostatní rostliny, které jsou detekovány jako plevel a rostou mimo bezpečnostní zónu, jsou mechanicky zasaženy a vytrženy. Robot je schopen pracovat rychlostí až 1 km za hodinu. S tisíci a tisíci zásahů denně.

Na základě práce s robotem na poli bylo vidět, že téměř žádná cibule nebyla poškozena a zároveň byla odstraněna většina plevele. Plevel, když právě začíná růst, je prostě nejlepší vytrhnout. Ekobot jej vytrhne a nechá ležet na povrchu půdy. Slunce a vítr se dále postarají o ‚vysušení‘ jeho kořenů a tak nemůže dále růst.

Je snadné si představit, že robot může fungovat na každodenní rutinní bázi, jen stisknutím tlačítka (nebo dokonce ani to nemusí být třeba). Samozřejmě je potřeba jej naučit práci, podle navigační mapy se musí navést na řádky. Otočení na souvrati už je vypočítáno automaticky. Nutné je každodenní nabíjení akumulátorů.

Robot je schopen pracovat rychlostí až 1 km za hodinu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down