Elektro herbicid přináší výhody

Odklon od používání chemických prostředků k ochraně rostlin je zřejmý, a proto je třeba hledat nové možnosti. K dispozici jsou například mechanická řešení, která umí chemické prostředky ochrany rostlin částečně nahradit, ale mají i své nevýhody. Velmi zajímavým systémem je proto tzv. „elektro herbicid“ XPower. Zařízení je prezentováno pod značkou AGXTEND.

Princip působení

XPower má nejblíž k neselektivnímu, systémovému herbicidu, přičemž jehož základním principem je aplikace smrtící dávky elektrické energie na rostliny a kořeny prostřednictvím elektrod, které jsou v kontaktu s rostlinami.

Systém funguje jako uzavřený elektrický obvod, kdy vysokonapěťová elektřina je generována lokálně z mechanické energie traktoru. Elektrický proud prochází přes elektrody do rostlin a poté do půdy. Elektrický obvod se uzavírá prostřednictvím druhé elektrody, která se dotýká buď dalších rostlin, nebo půdy.

Aplikovaná elektrická energie způsobuje prasknutí buněčných stěn a membrán. Primárně ničí cévní svazky, hlavní tepny pro zásobování vodou a živinami každé rostliny až do kořenů, a také znemožňuje proces fotosyntézy. Buněčné šťávy vytékají a nechávají rostliny zevnitř vyschnout.

Způsob účinku lze nejlépe srovnat se systémovými chemickými herbicidy, jako je glyfosát, ale bez jakýchkoliv negativních dopadů.

Výhody elektrického řešení

  • Systém XPower působí rychle a dlouhodobě.
  • Nevznikají žádná rezidua a plevele lze likvidovat téměř za každých povětrnostních podmínek. Snad jediným limitující faktorem je stav nasycení půdy vodou.
  • Na používání XPower se nevztahuje žádná omezující legislativa a lze jej aplikovat všude, a to i blízko vodních toků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down