Energeticky úsporné diskové mlýny

Před čtrnácti lety byly na trh uvedeny diskové mlýny Skiold a hned posbíraly několik ocenění na světových výstavách. Dánský výrobce jich od té doby vyrobil přes tři tisíce kusů, z nichž jedna třetina zůstala na domácím trhu. Pětatřicet diskových mlýnů se prodalo i v ČR, a to prostřednictvím firmy Danagra.

Tato firma vystavovala na letošním Techagru na tradičním místě v pavilonu A1 a diskové mlýny v její expozici pochopitelně nemohly chybět. Jsou vyráběné ve třech provedeních (SK 2500, SK 5000 a SK10T), lišících se motorem, průměrem disků, a tím i výkonností. Diskový mlýn pracuje dvoustupňově. Vstupní surovina je přivedena v ose otáčení do středu, odkud ji distribuční elementy rozhodí k předemílacím diskům, mezi kterými dojde k hrubému semletí, finální semletí se pak odehrává mezi dvěma mlecími disky – jedním pevným, druhým připevněným přímo na hřídel motoru, takže veškerý výkon motoru se využívá pro mletí. Jemnost semletí se snadno nastavuje změnou vzdálenosti mezi mlecími disky (manuálně nebo elektronicky). Mlecí segmenty jsou vyrobené ze slinutých karbidů o vysoké tvrdosti, takže mají dlouhou životnost (až 20 000 tun semletého zrna u SK10T). Hlavní předností diskových mlýnů je výrazně nižší energetická náročnost oproti klasickým kladívkovým šrotovníkům a téměř bezhlučný a bezprašný provoz. Při správném nastavení není problém i s mletím drobných semen olejnin ani velkých semen luskovin.

Před tím, než dojde k mletí zrnin, bývají tyto obvykle uskladněné v silech nebo skladovacích halách. Aby bylo zajištěné dlouhodobé skladování zrna, je mj. nutné pravidelně monitorovat jeho teplotu – zvýšení teploty je jasným indikátorem toho, že skladování neprobíhá správně a uvnitř skladovaného materiálu dochází k rozkladným procesům, jejichž důsledkem je zhoršení kvality produkce a v extrémním případě i riziko požáru. Dánská firma Supertech Agroline, jejíž zájmy na českém trhu rovněž zastupuje Danagra, kromě osvědčených vlhkoměrů, používaných především ve žních, vyrábí i plně digitální monitorovací systémy Agrolog, konstruované speciálně pro měření teploty zrna v silech a skladovacích halách. Nejjednodušší systém TMS 2500 s ručním terminálem je určený především pro skladovací haly, nejsofistikovanější systém TMS5000, určený zejména pro sila, se připojuje k počítači s nainstalovaným programem Agrolog Monitor, který nejen umožňuje automaticky sledovat a vyhodnocovat aktuální teploty, ale i trend jejich vývoje, vyhlašovat poplachy při dosažení uživatelem nastavených hodnot i automaticky spouštět provětrávací ventilátory. To má význam při řízeném provětrávání, kdy se vyhodnotí teplota venkovního vzduchu a podle ní pak systém určí, zda je účelné jej do sila vhánět, aby se dosáhlo žádané úpravy teploty.

Kromě diskových mlýnů a systémů pro měření teploty má firma Danagra v nabídce též kompletní sortiment pro posklizňovou úpravu zrnin od firmy Kongskilde, lisy a mulčovače Feraboli a pícninářský program firmy JF zahrnující žací stroje obraceče, shrnovače a též tažené řezačky. I tato technika byla na Techagru prezentována.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *