07.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Espro pro spolehlivé setí

Secí stroje KUHN Espro jsou velmi dobře osvědčené stroje nejen v České republice, ale i v zahraničí. Díky tomu, že se tyto stroje dodávají prakticky do celého světa, mají velmi rozsáhlou nabídku pracovních záběrů a jednotlivých konfigurací. Model Espro je bez kompromisů jednou z vlajkových lodí výrobce KUHN.

Základním rozdělením podle pracovního záběru tvoří řadu 4 modely, konkrétně 3 m, 4 m, 6 m a 8 m. KUHN Espro obecně kombinuje praktické řešení funkčních částí s vysokou ergonomií. Stroj lze seřídit bez použití nářadí a celkově snadno bez námahy. Pro příklad z praxe. U výsevního ústrojí není potřeba vůbec měnit výsevní válečky. Toto ústrojí dokáže dávkovat od 1 do 430 kg na hektar. Ale i naprostá většina dalších nastavení se provádí buď z kabiny traktoru, nebo pomocí podložek. O snadné údržbě svědčí například pouze 21 mazacích bodů na modelu Espro 6000 R. Jedním z dalších klíčových znaků těchto strojů jsou nižší požadavky na tažný výkon.

Základní parametry nelze měnit. Pracovní šířka, hloubka, hmotnost stroje a osiva, popř. hnojiva je daná. Proto se KUHN zaměřil na to, co dokáže ovlivnit, a tím je provedení pěchovacího válce. Ten má ve své třídě opravdu úctyhodný průměr 900 mm. Velký průměr se samozřejmě snáze odvaluje. Navíc předsazení pneumatik zamezuje vzniku půdního valu. Ve výsledku toto řešení výrazně snižuje tažné energetické požadavky.

Modely 4 m a 6 m nabízejí možnost „přihnojení“. Uvozovky proto, že zařízení pro přihnojení pod patu může mít i další funkci jako přísev krycí plodiny. Obecně lze zařízení pro „přihnojení“ nakonfigurovat do různých podmínek. Hnojivo/osivo krycí plodiny může mít vlastní aplikátory, nebo putují ve stejném potrubí jako hlavní osivo. S tím souvisí i různé provedení výsevních hlav, které nabízejí různé varianty automatického vypínání kolejových řádků se zabudovaným systémem hlídání osiva, ale i automatické vypínání záběru podle signálu GPS. Tím přecházíme k systému ovládání, který je v režimu ISOBUS. Espra jsou tedy kompatibilní jak s vlastními terminály traktoru, tak i s traktory bez systému ISOBUS, kde firma KUHN nabízí terminály CCI 800 nebo 1200. V obou případech každý traktorista ocení možnost doplnění ovládání o joystick, díky kterému je práce se secím strojem skutečně velmi snadná.

Pracovní sekce je tvořena dvěma řadami vydutých, ozubených, bezúdržbových disků o průměru 460 mm, disky jsou hydraulicky nastavitelné. Před touto sekcí může být přední pneumatikový pěch nebo smyková lišta. Za touto sekcí se nachází již zmiňovaný pěchovací válec s koly o průměru 900 mm a s předsazením o 200 mm. Secí stroje modelové řady ESPRO jsou osazeny jedinečným secím rámem CROSSFLEX, zajišťující pravidelnou hloubku setí za všech pracovních podmínek a při jakékoliv pojezdové rychlosti. Secí botky jsou namontovány speciálně do kříže tvarovanou trubku CROSSFLEX a jištěné čtyřmi polyuretanovými bloky. Křížový tvar trubky CROSSFLEX zaručuje, že se polyuretanové bloky během práce nemačkají a neposouvají tak jako u konvenčního uchycení na čtyřhrannou trubku. Tato technologie rovněž prodlužuje životnost polyuretanu. Secí botka je tvořena dvěma disky o průměru 350 mm s předsazením vůči sobě o 41 mm. Předsazený disk řeže rostlinné zbytky a půdu, druhý disk čistí řádek. Systém skvěle pracuje až do opotřebení 15 mm. Zadní část secího rámu tvoří přítlačná kolečka a zavlačovače, pro lepší kontakt půdy s osivem. Tento systém zaručuje, že osivo je kvalitně uložené v půdě a není na povrchu.

Modelová řada secích strojů ESPRO nabízí řešení pro každého farmáře. Díky nízkým nárokům na tahovou sílu a vysoké pojezdové rychlosti při práci je ESPRO vysoce výkonný stroj do všech podmínek. Tyto stroje jsou skutečně velmi přívětivé pro obsluhu a o jejich kvalitě a kvalitním setí svědčí řada spokojených zákazníků.

Ing. Tomáš Vomela

Produktový manažer Kuhn Center CZ*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down