Expozice plná novinek

Hned několik novinek mohli na letošním Techagru shlédnout ti, kteří se vypravili do expozice firmy Strom Praha. Tento výhradní dovozce techniky John Deere vystavil dobrý průřez svým sortimentem a na novinky samozřejmě nemohl zapomenout.

Základním lákadlem byly traktory řady 7020, ale o nich jsme toho napsali již hodně stejně tak jako o nové řadě 5020, která zahrnuje traktory nižší výkonové třídy avšak s provedením a výbavou, která je obvykle k dispozici až ve třídě střední.
Nechyběla samozřejmě ani nejvýkonnější sklízecí mlátička, jednorotorový model STS. Tato mlátička spolu se třemi dalšími úspěšně odpracovala svoji první sezónu na našich polích a v souvislosti s nízkými výnosy loňského roku se ani nestačila pořádně rozběhnout k maximu své výkonnosti. V letošním roce se předpokládá prodej dalších několika kusů, ale je zřejmé, že prodeje tohoto vysoce výkonného stroje nebudou nijak masivní, protože jeho nasazení si vyžaduje odpovídající pozemky, jelikož s menším žacím válem než se záběrem 9,15 m, se kterým se standardně dodává ji nemá smysl provozovat.
Významných inovací dosáhly v posledních letech sklízecí řezačky John Deere a to jak z pohledu výkonu tak kvality práce i komfortu obsluhy. Zejména jejich plynulá převodovka pro nastavení délky řezanky je doposud řešením unikátním. Ale pro zemědělce bude zřejmě nejvíc zajímavá vysoká výkonnost, která je nyní mottem moderního zemědělství.
V expozici byl také vystaven také postřikovač značky John Deere. Několik těchto strojů bylo již úspěšně prodáno a ohlasy na ně jsou dobré. Nicméně prodejce na ně doposud jak se říká netlačil. V letošním roce by se to mělo změnit a tak se postřikovače budou více ukazovat při různých prezentačních akcích. První krok byl učiněn na Techagru kde byl představen model s 24 metrovými rameny a nejmenší nádrží v nabídce, která má objem o objem 2400 l. Nádrž ale může mít objem až 4000 l a postřikovací ramena jsou omezena až záběrem 36 m.
Z techniky pro sklizen pícnin se představily dva lisy a to provedení s pevnou a variabilní komorou s průměrem balíku až 1,8 metru. Lisům John Deere se na našem trhu daří což dokumentuje první místo v prodejích pro loňský rok.
Ze sortimentu techniky John Deere nesmíme zapomenout ani na vystavený nový manipulátor JD 3420 s nosností 3 tuny a zdvihem 7 metrů a v expozici firmy nechyběly ani divácky atraktivní modely. Jednak mláticího a separačního ústrojí sklízecí mlátičky STS a dále též odpružené přední nápravy TLS II používané na řadě traktorů 7020 či 6020.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *