Expozice s doprovodným programem

Malotraktory značky Antonio Carraro jsou jedním ze stěžejních produktů firmy Pekass. Není proto divu, že dominovaly i na výstavní expozici na brněnském Techagru. A co víc návštěvníci si nemuseli prohlédnout jen stacionární traktory, ale bylo zde i pódium na němž se představil mimo jiné třeba žokej Josef Váňa, zástupce výrobce traktorů pan Massimiliano Carraro a nebo modelky na jejichž těle byla nastříkána loga firem Pekass a Antonio Carraro.

Logo firmy Antonio Carraro se dvěma koni ve znaku symbolizuje dvě věci. Jednak, když to vezmeme z v filozofického hlediska a koně pootočíme o 90 °, pak získáme koně čtyři a ti symbolizují metafyzický perský znak čtyř základních forem života, kterými jsou radost, bolest, práce a odpočinek. A pokud použijeme koně jen dva pak můžeme najít symbol pro otočné řízení, které tyto traktory využívají již dlouhá léta. I když ne úplně od počátku, protože před sto lety, kdy tato firmy vznikla, traktory ještě nevyráběla a začínala jako výrobce půdozpracujících a secích strojů. Traktory pak přišly na řadu až v roce 1960. Od tohoto roku jich bylo vyrobeno přes 3000 000 a současná produkce reprezentuje asi 5000 kusů ročně. Po celou dobu své existence je přitom společnost A. Carraro rodinnou firmou, která není začleněna do koncernu jiných značek. A to je v současné době slučování již poměrně unikátní záležitost.
Řada Ergit 100 byla představena v loňském roce a ta stovka v modelovém označení nemá žádnou vazbu na výkon motorů, i když nejvýkonnější modely hranici 100 koní atakují. Má však vazbu na již zmíněné stoleté výročí vzniku firmy.
Traktory Antonio Carraro jsou speciály určené jak pro řádkové kultury sadů a vinic, tak pro komunální sféru. To dokumentovala i jejich častá agregace s mulčovači značky Berti, které jsou rovněž důležitou součástí prodejní nabídky firmy Pekass a prodávají se v na našem trhu počtu okolo 100 kusů ročně.
Mimo klasického sortimentu traktorů Antonio Carraro byl v expozici i jeden zablácený exemplář s označením Brutale. Šlo o efektní tuning traktoru, který však zůstává plně funkční. Jen pozměnil svoji vizáž.
Novinkou v sortimentu italských traktorů je též provedení Mach 4, což je traktor, který se nepohybuje rychlostí čtyřikrát vyšší než je rychlost zvuku, ale používá čtyři pásové jednotky pro lepší průchodnost zejména v málo únosném terénu. Pásové jednotky jsou doplněny k traktoru Ergit 100.
Co se týče sortimentu zemědělské techniky, tak klasika zůstala. Tedy například postřikovače Hardi, pluhy Överum či technika Horsch, novinkou už nejsou ani traktory Fendt. Dvě novinky však v minulém roce přece jen přibyly a to dopravní technika Oehler, která zahrnuje přívěsy, návěsy i vyvážečky a navijáky a druhou novinkou jsou cisterny Kotte.
U techniky Oehler můžeme zmínit zajímavost, kterou jsou víceúčelové návěsy, které po osazení klasickou korbou mají svojí obvyklou funkci, nicméně je lze opatřit klanicemi a přestavět jako vyvážečku. Jeden podvozek pak má vícero funkcí.
Ze sortimentu značky Fendt nemohl na výstavní ploše chybět zástupce nejvýkonnější devítistovkové řady, která je stabilně dobře prodávána i když v poslední době se už zemědělci zajímají i o Fendty nižší výkonvé kategorie včetně řad 400 i 300. Značku Horsch reprezentoval například secí stroj s dvojitým zásobníkem na dvakrát 4000 litrů (osivo/hnojivo) a záběrem 12 metrů. Techniku Överum zastupoval čtyřradličný otočný nesený pluh. Tato firma má však jako jedna z mála v nabídce též pluh určený do předního tříbodového závěsu, který je zajímavou alternativou. Použitím pluhů v člením a zadním TBZ dojde k lepšímu rozložení hmotnosti, dotížení traktoru a následně slabší traktor zvládne více orebních těles. Jde totiž také o to, že dva menší pluhy jsou v součtu lehčí než jeden velký.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *