Expozice ve žluto-černých barvách

Expozice společnosti Strom Export s. r. o. byla na brněnské výstavě Techagro lokalizována do pavilonu P. Stroje žluto-černé barvy stály i na prostranství před pavilonem. Design vnitřního stánku vycházel z expozice použité na Agritechnice 2009 a návštěvníci v něm našli staré známé stroje i naprosté novinky.

První, koho spatřil každý, kdo vstupoval do pavilonu P, byl návěs Wagon 21000 dvoustranně sklopný s novými nástavky 300mm a 600mm, které lze vzájemně kombinovat. Vedle Wagonu byla k vidění designová novinka diskový podmítač stroj Discland, který prošel designovou úpravou na podzim roku 2009.

Novinky v rodině strojů Swifter
Poptávka po velkých záběrech stále roste a odpovědí na ní je nová řada SE známého kompaktoru Swifter, která se dostává do prodeje během roku 2010. Po řadách Swifter SN, SO, ST a SS přichází na trh Swifter SE. Stroj je zajímavý širokým pracovním záběrem, který činí 8, 10 nebo 12 metrů. Vystavená verze by jedním přejezdem zpracovala deset metrů. Při vývoji stroje byl brán zřetel na zkušenosti majitelů kompaktorů Swifter ST/SS a také talířových podmítačů Discland LM, které se svým pracovním záběrem Swifterům SE vyrovnají. Jednou z výhod nového stroje je zcela nový mechanismus skládání, a to od zadu dopředu. Nové řešení konstrukce je nejen levnější, ale také dochází k lepšímu zatížení traktoru. Dalšími výhodami stroje je odpružení předních válců přes gumové segmenty, čímž je zajištěno prodloužení životnosti ložiskových domečků, dále extra ochrana ložisek proti vnikání nečistot a v neposlední řadě díky pružině – vymezení vůle croskill válců, které se tak neuvolní.
Swifter jako stavebnicový systém už je zaveden na trhu několik let. Svým majitelům předvedl své výhody jak při předseťovém zpracování půdy v jarních měsících se čtyřmi řadami gama hrotů, tak při podzimním zpracováním půdy s dvěma řadami radliček. Novinkou loňského roku je disková sekce pro tento stroj. Díky tomu se kompator promění v podmítač s odpružením každého disku. Už během minulého roku si dvanáct těchto strojů našlo svého majitele.

Terraland a Ecoland jdou do hloubky
Novinkou představenou na Agritechnice v Hannoveru minulý rok byl hloubkový kypřič Terraland. Jednoho zástupce si také mohli prohlédnout návštěvníci na stánku firmy Strom Export. na Techagru. Stroj dokáže nahradit orbu, takže se mu také přezdívá dlátový pluh. Oproti pluhu s ním ale může traktor jet vyšší pracovní rychlostí kolem 6–10 km/h, což znamená, že při práci s Terralendem dosahuje farmář ve srovnání s orbou větší výkonnosti. Zároveň je při kypření spáleno menší množství pohonných hmot, a proto je příprava půdy tímto strojem ekonomičtější.
Terraland se dostane se svými třikrát lomenými podrývacími tělesy až do hloubky 65 cm. Díky tomuto hlubokému zpracování dochází k narušení utužené spodní půdní vrstvy a plodiny mohou rozvíjet bohatý a zdravý kořenový systém. Terraland je schopen zapracovat velké množství rostlinných zbytků, což dokázal v sezóně 2009, když byl nasazen na podzim po kukuřici na zrno. Pracovní orgány jsou umístěny ve dvou řadách a jejich práci dokončuje hrotový tandemový válec, který rozbíjí hroudy. Stroj se vyrábí v záběrech tři a čtyři metry
Dalším strojem, který zarývá své pracovní orgány hluboko do země, je hloubkový kypřič Ecoland, novinka loňského roku. Jeho pracovní hloubka je proti Terralandu poloviční, tedy do 35 cm. Čtyři řady slupic s přesnou neměnící se geometrií nabízejí možnost snížení potřeby koňských sil a usnadňuje průchod do půd i v náročných podmínkách (např. těžké půdy, suché udusané půdy.) Promísený a zpracovaný povrch je nakonec urovnán rovnacími disky a následně utužen zadním válcem, který půdu uzavře a přitlačí.. Na Techagru byl stroj představen s válcem z gumové přírodní gumy, který se po dlouhodobém testování ukazuje v rámci celé Evropy jako dobrá volba.

Mulčovač, tradiční stroj
Mulčovač Mulcher MZ 4500, stálice v sortimentu společnosti Strom export, byl také součástí expozice na Techagru. Konkrétní stroj na stánku byl vybaven dvojím typem nožů – kukuřičným a travním. Řada mulčovačů MZ je určena pro ošetřování trvalých travních porostů, například k sečení nedopasků, ale pro mulčovače nejsou problémem ani náletové dřeviny.
Mulčovače jsou robustní, celoplošně pozinkované. Povrchová úprava chrání stroj proti agresivním travním šťávám. Nože jsou lopatkovitě vyhnuté pro lepší zmulčování a výhodou je také centrální nastavení pracovní výšky pomocí hydroclipsů.

Malé stroje jsou v oblibě stále více
Velký zájem vzbudily na Techagru rovněž stroje pro menší zemědělce- kompaktor Swifter SN 4000 a podmítač SwifterDisc XN 3000. Na poptávku od malých zemědělců se společnost zaměřila a odpověděla v roce 2009 zahájením výroby nesených strojů s menšími rozměry. Tento rok slibuje pokračování trendu a rozšíření a doplnění kompletních řad nesených strojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *