15.02.2021 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fastrac slaví třicáté výročí!

Ano, je tomu tak. V době, kdy byla založena naše společnost, zahájila svou produkci i vlajková loď společnosti JCB, traktor Fastrac. Myšlenka na nekonvenční stroj, který nese název Fastrac, se zrodila již o několik let dříve v hlavě současného šéfa JCB Sira Anthony Bamforda. Psal se tehdy rok 1987 a idea byla prostá – sestrojit pohodlný, produktivní a hlavně rychlý traktor, který by se vymezoval od tehdy konvenčních strojů a poskytoval zákazníkovi v té době nevídané výhody.

První prototypy byly v tajnosti vyrobeny v krátkém čase a JCB je poskytlo několika zemědělcům k testování. V roce 1990 byl traktor poprvé představen široké veřejnosti a již v roce 1991 byla zahájena sériová produkce, v té době, dvou typů (125 a 145 Turbo) v obou případech agregovaných motory Perkins.

Produktivita a pohodlí

Od roku 1991 představilo JCB mnoho modelů a inovací směřujících k ještě větší produktivitě a pohodlí zákazníka. Tyto inovace vyústily v dnes již známé produkované modely řady 4000 a 8000, které disponují tím nejlepším, co JCB za dobu produkce těchto unikátních strojů vynalezlo a přitom se stále drží myšlenky, které měl v roce 1987 Sir Anthony Bamford – jsou pohodlné, rychlé a produktivní a stále poskytují vlastnosti, jež u ostatních traktorů zákazník nenajde.

První prototyp při zkoušce – rok 1989

Tento první Fastrac zamířil do Německa

Unikátní stroje

Čím jsou tyto stroje tak unikátní? Již od počátku své produkce disponují odpružením všech čtyř kol, mají diskové brzdy se dvěma třmeny a systémem ABS opět na obou nápravách. Řada 4000 má v základní konfiguraci řízenou zadní nápravu umožňující otočení na prostoru menším než 10 m, oba modely mají celorámový samonosný podvozek a středově usazenou kabinu, což umožňuje optimálnější rozložení váhy stroje, které je téměř 50 : 50. To jsou vlastnosti, které z těchto traktorů činí ideální pomocníky v opravdu široké škále využití.

Oslava výročí

Abychom oslavili toto krásné výročí, budeme vás během tohoto roku informovat dále jak o historických modelech, tak i o dalších vlastnostech a novinkách současných modelů.

Přejeme tedy Fastracu a rovněž Pekassu minimálně dvakrát tak delší úspěšnou budoucnost a doufáme, že naše cesty zůstanou i nadále spojené.*

Ing. Lukáš Kašpar

produktový manažer JCB Fastrac

Pekass a. s.

Foto archiv firmy

Úvodní foto: první kus, který sjel z montážní linky – rok 1991.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down