Fendt e100 Vario: kompaktní traktor s bateriovým pohonem

Fendt je jedním z průkopníků elektrifikace v zemědělství. Již mnoho let vyvíjí řešení pro efektivní využití systémů pohonu na bázi elektřiny. A nyní tento známý výrobce představil první traktor s pohonem na baterie, způsobilý k praktickému využívání, který za běžných podmínek může pracovat po celý den bez dalšího dobíjení.

Jedním z hlavních úkolů zemědělství budoucnosti je redukce emisí oxidu uhličitého. Mnoho zemědělských podniků produkuje elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, které jsou ekonomicky atraktivní i pro vlastní využití. Mezitím jsou na trhu již i výkonné typy baterií, vhodné k využití v kompaktních traktorech. Vývoj systémů elektropohonu urychlují i snahy o snížení hlučnosti a emisí ve výfukových plynech.

Nový traktor má označení e100 a je poháněn plně elektricky. Výkon pohonu činí 50 kW a může pracovat až pět hodin za reálných provozních podmínek. Zdrojem energie je vysoce výkonná lithium-iontová baterie s kapacitou zhruba 100 kW. Nabíjí se buď napětím 400 V až do 22 kW přes normovanou CEE zástrčku anebo potom prostřednictvím tzv. Supercharge se stejnosměrným napětím. V takovém případě lze baterii nabít již po čtyřiceti minutách až do 80 procent. Přitom lze zároveň při provozu pomocí elektromotoru energii i zpětně získávat.

Traktor Fendt e100 je v zádi osazen standardním závěsným zařízením a kromě běžných rozhraní i dvěma zástrčkami pro elektropohon aktivních strojů. Může tedy bez omezení pracovat s běžným nářadím, ale i se stroji, které jsou poháněny elektricky.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *