Využívání technologie, která se na podniku praktikuje už dlouhá léta, může zajistit jistotu. I s výnosy, dosahovanými při konstantně vysokých nákladech, lze dlouhodobě existovat. Ale vyšvihnout se z průměrnosti na vrchol? Dosahovat špičkových výnosů i ve změněných podmínkách při snížení nákladů? To už vyžaduje nový přístup. A to většinou s opravdu důkladnou změnou zaběhlých postupů.
V ČR takové společnosti, které pro změny v hospodaření mají odvahu a investují nemalé úsilí, jsou. Touto cestou se vydali i pracovníci společnosti Stagra. Hospodaření na 1850 hektarech zemědělské půdy v nadmořské výšce 500 až 750 metrů nad mořem již vyžaduje své. Celkem 1280 hektarů orné půdy zahrnuje členité, svažité pozemky, ohrožené erozí, s poměrně mělkým orničním horizontem. V podniku se od roku 1992 nepoužívá orba.
Dále je stálicí v osevním postupu podniku Stagra ozimá řepka, které se letos ze 340 hektarů sklidilo průměrně 4 tuny na hektar. Letní přípravu půdy obstarávají radličkové kypřiče firmy Horsch. Setí řepky je od roku 2011 svěřeno secímu stroji Horsch Focus 6 TD.*
V současnosti tak mají pracovníci společnosti Stagra s technologií Strip Till firmy Horsch opravdu rozsáhlé zkušenosti. Ty umí vynikajícím způsobem uplatnit při prodeji strojů Horsch koncovým zákazníkům. Význam profesionálního poradenství stále roste, zároveň s tím, jak se secí stroje Focus TD v našem zemědělství uplatňují stále více.
Horsch Focus TD firmy Stagra tak umožňuje flexibilně reagovat požadavky jednotlivých plodin i proměnlivé počasí. Může sít přímo do strniště či do vymrzlé meziplodiny, anebo i do půdy mělce zpracované. Řepku lze sít klasickými dvoukotoučovými secími botkami, anebo se strojem Maestro RV na konečnou vzdálenost. Potom může na podzim sít Focus TD i obiloviny či meziplodiny, na jaře pak jarní obiloviny, luskoviny a kukuřici.
Více informací v Zemědělci č. 43/2024.