07.06.2024 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Během čtyřiceti let světoznámou firmou

Jedním z výrobců zemědělské techniky, působícím na trzích celého věta, je firma Horsch. Takového jména dosáhla německá společnost v průběhu krátké doby. Horsch je rodinná firma a ke generaci zakladatelů patří Michael, Philipp a Cornelia Horschovi.

Otec Michaela a Philippa Horschových, Dankwart Horsch, si v roce 1969 pronajal statek Sitzenhof, nacházející se na okraji města Schwandorf. Horschovi se rozhodli zkusit hospodařit bez pluhu a začali hledat nové postupy.

S prací, kterou začal otec, pokračovaly jeho děti dále. Nejstarší z bratrů Horschových, Michael Horsch, po ukončení svého zemědělského vzdělání v roce 1980 odjel pracovat do zemědělství v USA. Po návratu do Německa vyvinul první secí stroj na kukuřici.

První stroj – secí exaktor

Poté se rozhodl vyvinout secí stroj pro přímé setí pod vrstvu posklizňových zbytků na poli. Výsledkem byl secí exaktor – stroj s horizontálním rotorem a za ním uloženou výsevní lištou s otvory, jimiž bylo do půdy ukládáno osivo v podstatě na široko. Zvýšený zájem o tento stroj byl významným podnětem pro Michaela Horsche k pokračování ve vývoji. Vhodné zázemí vzniklo poté, co byla v roce 1984 založena firma Horsch Maschinen GmbH.

Rozšiřování výrobního sortimentu

Od poloviny devadesátých let se v podniku angažoval také Philipp Horsch. Následovalo intenzivní rozšiřování výrobního sortimentu nejen u secích strojů, ale i v oblastech bezorebného zpracování půdy a samojízdných postřikovačů. Mezitím byly stroje Horsch již na trhu i v Čechách. Malá země uprostřed Evropy, ale s rozlehlými pozemky, těžkými půdami a nevypočitatelnými výkyvy počasí, byla pro bezorebnou technologii jako stvořená. Již první stroj Horsch u nás pracoval – secí exaktory Horsch SE zasely přímo do strniště stovky hektarů pod taktovkou firmy Stagra B.

Přiložená videoukázka přibližuje systém pulzní modulace PWM v akci na taženém postřikovači Horsch Leeb řady LT a vypínání aplikace po tryskách systémem sekční kontroly.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down