Francouz ve službách Angličana

Když jsme se domluvili na reportáži v podniku Agro Lipno, spol. s r. o., zaradovala jsem se, že se vydám do jižních Čech. Jenže Agro Lipno sice sídlí v obci Lipno, nikoliv však v jižních Čechách, nýbrž nedaleko Žatce. Žatecko je ovšem také krásný region. Vlastně stejně krásný jako kterýkoliv jiný v České republice. A možná právě proto se zde usídlil i majitel podniku Agro Lipno, spol. s r. o. Charles Everett.

Charles Everett pochází z Anglie, ale v České republice žije a hospodaří již dvacet let. Na otázku, proč si vybral pro svůj život a podnikání právě Českou republiku, odpovídá s úsměvem na rtech, že jsou tu krásné ženy a dobré pivo.

BlackBear se zabydlel v Lipně

Agro Lipno hospodaří na výměře 1400 ha a zabývá se pouze rostlinnou výrobou. Celkem zaměstnává šest pracovníků. Hlavou firmy je Charles Everett a o ekonomiku a administrativu se stará ekonomka a jeho žena. Trojici doplňuje další trojice traktoristů. Podnik pěstuje ozimou pšenici na 652 hektarech a jarní pšenici na 170 hektarech. 169 ha zaujímá ječmen jarní a na 322 ha je řepka ozimá. Zbytek výměry je zelený úhor.
Vozový park podniku čítá dva traktory Massey Ferguson z řady 8700 s výkony 360 a 400 koní a co se týká závěsných strojů na zpracování půdy, má Charles Everett dostatečné portfolio k tomu, aby mohl volit optimální strategii podle aktuálních podmínek. Jednoduše řečeno, když je třeba orat, oře, když je třeba hluboko podrýt má k tomu hloubkový kypřič a pokud stačí zpracovat půdu radličkovým podmítačem, poslouží mu podmítač Quivogne BlackBear EVO. Ten je v podniku Agro Lipno nejkratší dobu, má odpracovanou jednu sezónu a všichni jsou s jeho prací spokojeni. Jeho pracovní záběr činí bezmála šest metrů a může se chlubit i kompletní výbavou včetně odpruženého podvozku. Nejčastěji pracuje v druhých podmítkách, i když jde o univerzální stroj, který umí zpracovat půdu do hloubky 5 – 35 cm. V podniku Agro Lipno jsou po sklizni první podmítky provedeny talířovým podmítačem a teprve když vzejde výdrol, pustí se do pole radličkový podmítač „černý medvěd“. Ten zpracuje půdu do hloubky 20 cm a v některých případech dokonce umí nahradit i pluh. Oproti orbě je zpracování půdy podmítačem Quivogne rychlejší a levnější. Navíc díky možnosti odpojit zadní válec, který je k podmítači připojený přes tříbodový zadní závěs, je možné pracovat s Quivogne BlackBear EVO i za vlhčích podmínek.*

 

Více v časopise Mechanizace zemědělství 3/2018

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *