Generální i střední opravy

Firma Agromotor Velké Meziříčí je našim zemědělcům známá. Je totiž specializovaná na opravy motorů, zejména určených pro traktory Zetor a nákladní automobily Avia a Liaz. A že výše uvedených motorů, které si žádají generální opravu je hodně to netřeba zdůrazňovat. Také proto si v AGM na nedostatek práce stěžovat nemohou a měsíčně generálkují asi 50 motorů a střední opravou jich projde zhruba stejné množství.

Při úplné generální opravě se mění pístní kroužky, vložky pístů, ložiska na klikovém hřídeli atd., zkrátka vše co je třeby vyměnit ať již z důvodu zvýšeného opotřebení, nabo z důvodu zvýšeného proběhu daného výrobcem. Při střední opravě si zákazník sám určí jakou část motoru si přeje opravit.
V AGM však jen nemění poškozené díly za nové ale řadu z nich dokáží i opravit, zrenovovat. Typickým příkladem je navařování klikového hřídele, vložkování poškozených těles, opravy prasklin motorových skříní atd. Renovace šetří značnou část finančních prostředků a na opravené díly je samozřejmě záruka, stejně jako na generální i střední opravu.
Na počátku jsme zmínili, že základními opravovanými motory jsou značky Zetor, Avia a Liaz, nicméně střední opravy jsou nyní prováděny i na zahraničních motorech jako je Perkins, Cummins, či Mercedes zkrátka všechnu vznětových motorů používané v zemědělských stavebních a dalších strojích jsou v AGM schopni opravit.
Generální opravy se dělají výměnným způsobem. Montáž a demontáž motoru se děj buďto přímo v podniku AGM, nebo přes síť smluvních partnerů po celé republice. Střední oprava je na počkání, po objednání si zákazník buďto přiveze vymontovaný motor, nebo mu jej pracovníci AGM vymontují a ještě týž den má motor opravený.
Zajímavá je samozřejmě otázka jak je to s životností a výkonem generálkovaného motoru. AGM garantuje výkonnostní parametry i životnost stejnou jako u nového motoru, samozřejmě za podmínek správného provozování motoru (plán údržby, specifikace maziv a intervaly výměny, záběh atd.).

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *