30.11.2001 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geringhoff posouvá standardy sklizně

Sklizeň kukuřice je v plném proudu a tak nás zajímalo, jak si v ní vedou adaptéry německé výroby Geringhoff. Navštívíli jsme proto Středisko služeb Stanislava Hejtmánka v Banticích na jižní Moravě.

Progresivní technika ROTA DISC
Alfou a omegou úspory nákladů při sklizni kukuřice je snižování energetické náročnosti a v tomto bodu adaptéry Geringhoff ROTA DISC vykazují velmi dobré výsledky. Jsou vybaveny dvěma česacími válci se šnekovými hlavami . Řezací disky se otáčejí proti toku sklízené hmoty, protahovaná kukuřičná stébla řežou plynule a rovnoměrně je rozdělují. Na drcení slámy se používá patnáct rotujících samoostřících kotoučů.Drcené stéblo se pohybuje směrem ke kotoučům a vynaložená energie je minimální. Řezná plocha kukuřičné slámy je 1500 mm, u adaptérů jiných značek maximálně 600 mm. Tato skutečnost se projevuje na praktických ukazatelích provozu. Například průměrná spotřeba nafty se pohybuje, jak nám potvrdil pan Hejtmánek, mezi 13-14 litry s výkonností 3-3,8 ha/hodinu podle kvality porostu. Adaptéry vyžadují minimální údržbu, dodávají se již nastavené, pouze se připojí ke sklízecí mlátičce a mohou okamžitě vyjet do provozu.Mění se pouze dva druhy opotřebitelných nožů, malý nožík na velkém rotoru a jeden větší nůž. Po sklizni zhruba 2000 hektarů je též nutná výměna samoostřících kotoučů. V průběhu sklizně je třeba zkontrolovat pouze tři funkční okruhy – hydraulické nastavení česacích desek, výšku děličů a pracovní rychlost.
Výhodou je i podélné rozřezání slámy, které umožňuje lepší přístup mikroorganizmů a snadnější rozklad hmoty. Do osevních postupů se potom může kukuřice zařazovat častěji, než je normálně obvyklé. I při minimalizačních technologiích zpracování půdy je tento způsob zpracování slámy nesporně výhodný. Stébla jsou od strniště oddělena rovněž podélně a rozštěpena, takže i v tomto případě je zaručen optimální přístup mikroorganizmů. Vtahovací řetězy jsou samonapínací a vydrží sklizeň minimálně 1500 hektarů. Proti přetížení jsou chráněny pojistným systémem Geringhoff. Úhlová převodovka hlavního pohonu je přesně uzpůsobena na jakýkoliv typ sklízecí mlátičky. Stavebnicová konstrukce pohonů značně snížila nejen váhu, ale i náklady na údržbu a servis. Pro některé typy adaptérů se počítá s uzavřeným řetězovým pohonem, který bude vyžadovat opravdu minimální údržbu. Je třeba uvést, že adaptéry Geringhoff jsou obecně použitelné pro všechny sklízecí mlátičky dodávané do České republiky, liší se jen poháněcí a připojovací díly. Adaptér je vhodný i pro kombinaci se řezačkou pro sklizeň kukuřice metodou LKS. Osvědčily se kombinace s řezačkami Claas a John Deere.
Všechny adaptéry jsou vybaveny hydraulickým přestavením česacích desek, ovládaným z kabiny řidiče.

Geringhoff se prosazuje i u nás
Zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku získala v roce 2000 firma Albín Hanák. V rozhovoru s jejím majitelem jsme se dozvěděli, že objem uzavřených obchodů se zvyšuje. Loňský nárůst činil 20 % a letos se obrat zvýší o dalších 30 %. Toho bylo docíleno hlavně optimalizací ceny dodávaného výrobku. Adaptéry jsou nyní dodávány od výrobce přímo jednotlivým prodejcům sklízecích mlátiček, které tyto i servisují. Adaptéry je možné si opatřit prostřednictvím výhodného leasingu s 30% první splátkou a 47 následnými měsíčními splátkami.
Na český trh je adaptér dodáván v šestiřádkové a osmiřádkové verzi, v pevném nebo sklopném provedení (osmiřádkové jen ve sklopném provedení). Firma Geringhoff se může v současné době pochlubit cca padesátiprocentním zastoupením na českém trhu. Náhradní díly dodává firma P&L z Hrubčic, kde je umístěn hlavní sklad. V tomto směru spolupracují i firmy Agrie Havlíčkův Brod a Austro Diesel Bohemia z Brna.
Poslední dobou jsou karosérie adaptérů ROTA DISC dodávány v plastovém provedení. Toto konstrukční řešení ukazuje několik výhod. Adaptér má nižší hmotnost a tím se snižuje energetická náročnost. K tomu přispívá také menší tření mezi kukuřicí a karosérií, což se projeví zvláště při vyšší vlhkosti v průběhu sklizně nebo v podmínkách polehlé kukuřice. Výrobní náklady jsou při použití plastu prokazatelně nižší a tento druh materiálu nachází celosvětově stále větší uplatnění při výrobě zemědělské techniky.
Adaptéry Geringhoff jsou poměrně náročné na přesný výsev kukuřice, jedině tak se plně projeví jejich vysoká kvalita práce. Do České republiky jsou dodávány adaptéry s roztečí řádků 70 – 75 cm.
Firma Stanislava Hejtmánka, kterou jsme navštívili na Znojemsku vlastní čtyři sklízecí mlátičky Claas Lexion 460 a 480. Uživatel však nebyl plně spokojen s výkonem původních adaptérů. Proto je vyměnil za adaptéry Geringhoff s jejichž provozem dosahuje velmi dobrých výsledků. Aby zúročil vložené investice, musí každým adaptérem sklidit 500 hektarů kukuřice za sezónu. Výhodné je zapojit tento adaptér i do sklizně slunečnice. Pro tento způsob sklizně jsou nutné minimální technické úpravy. Do vtahovací štěrbiny se přidají nože, proto je úbor odstřižen dříve než palice a při sklizni nedochází ke ztrátám.

Text a foto Roman Paleček

Obr. 1.: Při sklizni kukuřice využívá firma pana Hejtmánka sklízecích mlátiček Claas Lexion 460 a překladacích vozů Horsch.
Obr. 2.: Použití adaptéru Geringhoff zaručuje vysokou kvalitu strniště.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down