Gigant mezi návěsy v lese

Jedná se o největší kombinaci kontejnerového systému a hydraulického jeřábu, kterou firma Krampe doposud vyrobila. Přitom při nasazení v podniku Lof Löffeld v německé obci Lienen je tento stroj ve svém živlu. Jedná se o návěs Krampe THL 25 L na třínápravovém podvozku s nástavbou hydraulického jeřábu. Slouží v tvrdých podmínkách při práci v lese. A to v agregaci s traktorem Claas Xerion 5000 Trac VC, s nímž společně tvoří působivou soupravu.

Uvedený podnik je zaměřený na práce v lese. V lesním porostu, vzdáleném čtyři kilometry od obce, leží kmeny stromů, které je třeba v konkrétní den odvézt a dále zpracovat. Návěsy Krampe s třínápravovým podvozkem jsou standardně osazovány první a třetí řiditelnou nápravou a vzduchovým odpružením. Tím je zajištěno bezpečné řízení a dostatečný komfort za jízdy po nerovných cestách. A také manévrování s návěsem nečiní ani přes jeho značné rozměry problémy.

Po zastavení řidič traktoru ustaví opěrné nohy do správné polohy a pomocí dálkového ovládání začne pracovat s hydraulickým jeřábem. Jeřáb s pomocí drapáku uchopí až sedm kmenů najednou a přemístí je do ložné plochy kontejneru. Dálkově může řidič jeřáb ovládat buď ze sedadla traktoru, nebo ze sedačky na jeřábu anebo ve stoje mimo stroj.

Návěs je v krátké době naložen. Řidič se s ním může vydat na zpáteční cestu k místu uložení dřeva. Tam návěs sklopí a vysype náklad, který bude následně zpracován na palivové dřevo.*

Více informací v časopisu Mechanizace zemědělství 12/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *