22.11.2001 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Gigantománie na postupu

Výstavy zemědělské techniky se těší stálému zájmu návštěvníků. A nejinak je tomu v případě veletrhu Agritechnica, který se konal v minulém týdnu v německém Hannoveru. Účast vystavovatelů byla stejně jako v minulém roce hojná a nás mohlo potěšit i to, že 17 vystavujících firem bylo z české republiky. Mimochodem byl to stejný počet jaký měli vystavovatelé z Velké Británie. Je sice pravdou, že plocha, na které byly naše firmy zastoupeny nebyla nijak velká, ale přesto je to úspěch, který dokumentuje, že i tuzemské firmy se dokáží uplatnit na zahraničním trhu.

Ale pojďme k vystavovaným exponátům. S těmi, které byly oceněny zlatými či stříbrnými medailemi jsme Vás seznámili již v předminulém čísle Zemědělce a tak jen připomenu, že poprvé v historii získala jedna firma hned dvě zlaté medaile. Byly uděleny za systém odpružení přední nápravy traktoru a za sedačku řidiče s názvem Active Seat. Jak jistě víte, obě tyto novinky nabízí firma John Deere, jenž nyní významně posiluje své postavení na světovém trhu, vůči svému největšímu soupeři, kterým je koncern CNH. V loňském roce vykázali oba tito gigamnti velmi podobné statistiky v prodejích strojů a tak není divu, že boje pokračují. K neprospěchu menších firem, avšak ku prospěchu zemědělců.

Traktory

Traktory jsou vždy v centru pozornosti návštěvníků a vystavující firmy si to velmi dobře uvědomují. Zaujmout lze různým způsobem a například firma Steyr lákala do své expozice vystoupením „robotů“, kteří seznamovali s přednostmi nové řady CVT. Fendt představil zbrusu novou řadu traktorů 800. A to, že mají Vario převodovky není třeba zdůrazňovat. O kompletně nových řadách John Deere 5000, 6000 a 8000 jsme vás již na stránkách Zemědělce informovali, John Deere však představil také jinou zajímavost a sice studii traktoru bez řidiče. Hned při prvním pohledu na tento stroj zjistíte kolik místa zabírá kabina a co všechno se kvůli ní musí dotvořit, neboť sám traktor ke svému „životu“ kabinu vůbec nepotřebuje. Současná technika je již na takové úrovni, že udržovat optimální rychlost, otáčky motoru a převodový poměr není pro ni žádný problém. Také satelitní navádění má vysokou přesnost a v kombinaci s čidly, která dokáží identifikovat překážky může stroj bez problému jezdit bez řidiče. To je však zatím výhled do budoucnosti, neboť podle mého názoru je hlavním problémem eliminace vlivu náhodných překážek, na něž snímače nemusí bezpečně zareagovat. Časem se však traktoru bez řidiče jistě dočkáme.
Mezi novinky v traktorové technice můžeme zařadit také MF 4350, který získal ocenění traktor roku. Deutz Fahr se blýskl novým modelem TVV a Same jako již několikrát vyrovnáváním kabiny označovaným jako systém Galileo. Tento systém získal stříbrnou medaili. Naše traktory Zetor na výstavě také nechyběly. Bohužel zde nebyl žádný zástupce nové řady, který má nahradit dosavadní Foreterru. Po několika letech se opět objevila značka Mc Cormick, která původně patřila pod koncern Case IH. Po sloučení tohoto koncernu s New Hollandem, však antimonoploní úřad nařídil novému uskupení (CNH) prodej některých závodů či značek a jednou z nich byly i traktory Mc Cormick, které nyní patří pod italskou společnost xxxx. Také traktory Valtra byly zastoupeny v značném počtu a byl mezi nimi i nejvýkonnější zástupce nové S série, která bude od příštího roku i na našem trhu. Zajímavé byly též traktory s označením Economic Power, jenž mají nízké jmenovité otáčky (1800 min-1) a jejichž kroutící moment dosahuje svého maxima již při 1100 min-1.

Sklízecí stroje

Špičku mezi sklízecími stroji tvoří jistě sklízecí mlátičky a přestože firem, které tyto stroje vyrábějí není mnoho, takřka každá z nich si nějakou novinku připravila. Nejvíce jich bylo pochopitelně od John Deerea. Šlo o nové modely CTS, WTS a STS, ale novinku představila i firma Case IH a Massey Ferguson či Fendt. Designově nejhezčí mlátička o níž jsme už mnohokrát psali - New Holland CX nechyběla ani zde a hned získala jednu stříbrnou medaili. Také v ČR oblíbená firma Claas představila novinku, a sice model Lexion 470, který doplňuje stávající řadu.
Inovace se nevyhnuly ani lisům, což potvrdil například Case IH a řada firem představila kombinaci lisu a baličky na jednom podvozku (Welger, Lely, Orkel, Claas). A z lisů a baliček nemůžeme zapomenout na Taarup Bio, tedy kombinaci lisu a baličky, zajímavou tím, že balík je ovíjen přímo v lisovací komoře.
Žací stroje byly k vidění v nepřeberném množství a totéž platí pro obraceče a shrnovače sena. V expozici firmy Krone mohli vidět návštěvníci unikátní stroj. Samojízdnou sklízecí řezačku Big X, která může pracovat s adaptérem určeným pro sklizeň 12 řádků kukuřice!

Zpracování půdy

Stroje na zpracování půdy mají obvykle nejširší zastoupení na výstavách zemědělské techniky. Zejména německé firmy vystavovaly pluhy, pěchy, nebo v současnosti oblíbené talířové brány, či radličkové kypřiče. Ty byly i na stánku tuzemské firmy Strom Export a jednalo se o stroje Ecolands a Preciser. Firma Kverneland ukazovala svůj nový systém uchycení dláta a ostří pluhu, který se vyznačuje snadnou a rychlou výměnou. Na televizní obrazovce ji na poli předváděla skupina mechaniků oblečených do kombinéz, které se používají ve fromuli 1. Mezi zdařilé novinky můžeme zařadit plně elektronické ovládání pluhů (Pöttinger a Lemken). Firma Lemken také získala stříbrnou medaili za senzor, umístěný na pluhu, který snímá okraj brázdy a slouží k navádění traktoru při jízdě on line. Automatickou změnu hloubky pracovních orgánů radličkového podmítače, podle předem vyhotovené mapy a v součinnosti s navádění GPS předvedla firma Amazone.

Postřikovače a hnojení a doprava

V postřikovací technice jsme mohli zaznamenat také několik novinek. Jednak firma RAU rozšířila svůj sortiment o samojízdný postřikovač Ibis a samojízdnou verzi postřikovače představila také naše na německém trhu velmi úspěšná firma MGM Holešov. Nový postřikovač byl i v expozici francouzské firmy Tecnoma, tentokrát se jednalo o tažené provedení.
V oblasti hnojení minerálními hnojivy se ukazuje, že trend většího rozšíření aplikace hnojiv pomocí předem sestavených aplikačních map je již blízko a většina výrobců má již zařízení pro tento systém hnojení ve svém sortimentu. Ale technický pokrok jde dál. To dokumentovala cisterna s aplikátorem kejdy od firmy Strautmann, která rovněž rozmetá hnojivo podle aplikační mapy.
Z novinek v transportní technice představila na Agroietchnice firma Annaburger nový vůz s posuvným čelem, které slouží k vyprazdňování bez nutnosti sklápění.

Kam dál?

Po projití výstavy se dalo konstatovat, že záběry strojů se opět zvýšily a gigantománie tak pokračuje. Do jaké míry je to účelné lze jen těžko soudit. Je jisté, že s vyšším záběrem a výkonem roste i hektarová výkonnost. Nadměrné zvyšování výkonu strojů má však dopady negativní a to zejména s ohledem na utužení půdy. Ale na druhé straně je třeba vzít v úvahu, že takovýto veletrh je tou pravou příležitostí jak demonstrovat ty nejvýkonnější stroje a ukázat tak co firma umí. Protože o tom co se bude nakonec prodávat rozhodují stejně zemědělci.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down