GPS navigace (nejen) se švýcarskou precizností

Moderní systémy precizního zemědělství, které jsou spolehlivé, robustní a lze je jednoduše instalovat i používat v běžné praxi, nabízí na našem trhu společnost AGRI-PRECISION s. r. o. Na veletrhu Techagro pracovníci firmy vystavovali některé z nabízených systémů v pavilonu B. Expozice byla zaměřena na prezentace GPS navigací značek Raven a Leica a možností monitoringu strojů v systému ITINERIS.

Charakteristickým znakem produktů Leica je typická švýcarská kvalita a preciznost práce. Velmi dobře osloví podniky, požadující navigaci s RTK přesností, protože právě v této oblasti je firma značně vepředu.

Z produkce divize řízení zemědělských strojů se představil pokročilý navigační systém mojo3D + Xact. Představuje rozšíření systému Leica mojo3D na vysokou přesnost RTK, tj. s odchylkou +- 2 cm. Patentovaná technologie kompenzace terénu této firmy zpřesňuje určování polohy. Toto rozšíření je možné jednoduše kdykoli doinstalovat do stávající navigace, vyznačuje se flexibilní možností montáže. Spolu se systémem Leica AS400 je možné také ovládat jednotlivé sekce u postřikovačů, rozmetadel či secích strojů.

Vystavený monitor měl integrované přijímače signálů GPS a GLONASS. Výhodou je plně integrovaný GSM modem, díky němuž je možná kompletní dálková správa od firmy AGRI-PRECISION. Pracovníci firmy si mohou zobrazit snímek displeje v kanceláři a změny, které provedou, se automaticky objeví i na displeji terminálu v kabině. Je to umožněno moderním propojením navigace s internetem.

Navigace Leica mohou také fungovat na ISO-Bus terminálech různých výrobců. Předvedl to terminál ISO-Match Tellus firmy Kverneland.

Navigace Leica jsou vhodně doplněny systémy značky RAVEN. Ty jsou kromě navádění samojízdného stroje v základu vybaveny pro ovládání přípojných strojů v technologiích precizního zemědělství. V sortimentu jsou všechny druhy navigací od manuálních až po plně automatické systémy.

Na veletrhu byl prezentován systém asistovaného řízení Raven v podobě věnce, který se nainstaluje pod volant stroje. Systém SmarTrax MD bude fungovat u každého samojízdného stroje, vybaveného posilovačem řízení. Požadavky na volný prostor jsou minimální a systém je vhodný pro všechny druhy činností při všech úrovních přesnosti. Věnec se po otevření nechá snadno odpojit od volantu a spolu s terminálem a kontrolerem může být přenesen do jiného stroje. Vystavený terminál Raven Envizio Pro umí automatické řízení stroje a řízení dávky u aplikační techniky.

Na samostatném stojanu byl prezentován polní počítač Viper 4. Je určen pro automatické řízení strojů jak pomocí autopilota, tak i s použitím elektrického volantu. Zvládne automatické vypínání sekcí postřikovačů, variabilní dávkování, řízení výsevku a dávek hnojiva u secích strojů, vypínání přesných secích strojů či měření a mapování výnosu a vlhkosti u sklízecích mlátiček.

Viper 4 byl propojen s komunikačním modulem Slingshot, který umožňuje oboustrannou datovou komunikaci stroje s kanceláří v reálném čase.

Společnost AGRI-PRECISION dále nabízí specializovaná řešení v oblasti monitorování strojů. Umožňují vedoucím pracovníkům na středních a velkých zemědělských podnicích efektivně organizovat činnost celé flotily strojů. Nezáleží přitom na tom, jak staré jsou jednotlivé stroje nebo ke které značce přísluší.

Ve stroji je nainstalován systém s jednoduchým ovládáním. Základem je vozidlový modul Atlas, zajišťující určování polohy podle GPS s přesností +- 1 m.  Systém také umí informovat o okamžité, dílčí a celkové spotřebě paliva a od palivoměru také o jeho hladině v nádrži. Díky tomu se nechají snadno rozeznat náhlé úbytky paliva během krátké doby.

Přenos dat je zajištěn přes GPRS. Systém je jednoduše ovladatelný a provozně spolehlivý; věrohodnost informací podtrhuje skutečnost, že obsluha nemůže fungování sytému nijak zvlášť ovlivňovat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *