Historie Kvernelandu

V roce 1879 si v norské vesnici Kvernaland otevřel kovářskou dílnu Ole Gabriel Kverneland. Bylo mu teprve 25 let, ale měl smysl pro nové metody práce, které zvyšovaly její efektivitu a kvalitu. Již od prvopočátku se zaměřoval hlavně na vývoj a výrobu pluhů a dalších strojů na zpracování půdy, jak dosvědčují dochované exponáty v jeho kovárně, která je dnes přeměněna na malé muzeum.

Z malé vesnické dílny se Kverneland postupně stal největším světovým výrobcem pluhů. Tím je dokumentováno odhodlání a schopnost výrobce myslet na zdokonalování svých výrobků a používání pokrokových výrobních postupů, jako byla v té době investice do bucharu na vodní pohon podle amerického vzoru. K tomu byla jistě potřebná důvěra ve vlastní síly a rozhodnutí jít svou vlastní cestou. Své pozice na trhu získala firma uváženým budováním vnitřní organizační struktury. Od samého začátku kladla společnost Kverneland důraz na udržování co nejužších vztahů s konečnými uživateli výrobků. Systematické sledování a dokumentování zkušeností jednotlivých zákazníků umožnilo společnosti přizpůsobovat své projekty potřebám uživatelů strojů. Cílem Kvernelandu je udržet a zlepšit své pozice největšího výrobce strojů na zpracování půdy na světě. Po dlouhou dobu je společnost na čele rozvoje myšlenek, které se staly standardem pro průmysl. Příkladem tohoto pokroku jsou otočné oboustranné pluhy s plně automatickým systémem jištění a udržování polohy orebních těles, tj. systém Autoreset, Variomat systém (plynulá změna pracovního záběru pluhu), systém Vibromat (zařízení pro absorbování rázů) a také oboustranné otočné pluhy s integrovaným půdním pěchem Packomat jako vlastní součástí pluhu. Progresivní vývoj je zkrátka cestou Kvernelandu. Posledním důkazem je podrývací ekoostří pluhových radlic.
Kverneland neustále rozšiřuje svůj sortiment o další stroje. Tento trend začal v roce 1986 odkoupením společnosti Underhaug, která má svůj počátek v r. 1907. Zakladatel společnosti Frederik A. Underhaug byl zetěm Ole Gabriela Kvernelanda. V třicátých letech společnost vyvinula a začala prodávat stroje na meziřádovou kultivaci. Po zastavení výroby pluhů v roce 1950 se stala velmi úspěšnou při výrobě a prodeji strojů na pěstování plodin s řádkovým výsevem a strojů na pěstování a sklizeň brambor. V r.1986 byl uveden na trh první balicí stroj v Evropě na balení válcových balíků do fólie s názvem Silawrap. Tím se Kverneland Underhaug dostal na čelo světových výrobců balicích strojů.
V roce1992 přibyla Kvernelandu italská společnost Maletti. Její zakladatel Pietro Maletti začal v r. 1950 v Modeně vyrábět pluhy. Postupně se sortiment výroby rozšířil o rotační kypřiče a řezačky. Postupně byla zrušena výroba pluhů, které se nyní vyrábí pouze v Norsku. Výrobní program tvoří v současné době hlavně rotační brány. Stálý vývoj vynesl společnost na přední světové místo v tomto oboru. Výroba, montáž, lakování a skladování je prováděno pomocí nejmodernějších technologických postupů, včetně počítačem řízeného svařování a otáčení, svářecích a lakovacích robotů a početných kontrol v procesu výroby.
V roce 1993 byla odkoupena dánská společnost Taarup se sídlem v Kerteminde, která byla založena již v r. 1877. Tato firma se specializuje na výrobu strojů na sklizeň pícnin. Byla prvním světovým dodavatelem kombinace adaptéru s nejúčinnějším žací lištou s kotoučovými pracovními orgány. Dnes se zde vyrábí široká řada diskových žacích strojů, silážních vozů, žacích řezaček, shrnovačů a obracečů píce.
Rok 1996 byl rokem, kdy do rodiny strojů Kverneland přibyly německé secí stoje Accord. Zakladatelem společnosti Accord byl Heinrich Weiste, který začal pracovat v zemědělském inženýrství v r. 1948 v Soestu. Od samého začátku společnost prováděla výzkumné práce, na jejichž základě vznikly původní myšlenky pro vývojovou technologii. Společnost vešla ve všeobecnou známost po vyvinutí trojúhelníkového závěsného zařízení pro nesené nářadí. Dnes firma vyrábí pneumatické secí stroje a přesné secí stroje, díky nimž je Accord znám v celém světě.
31.12.1998 získal Kverneland100% akcií jednoho z největších výrobců zemědělské techniky, německo-francouzské společnosti RAU Agrotechnic. Tento nákup přinesl firmě vedoucí postavení na trhu rotačních bran a zařadil ji mezi hlavní výrobce a dodavatele postřikovačů v Evropě. Kverneland tím udělal další krok při realizaci své dlouhodobé strategie. Síť prodejců, která zastupuje RAU na profesionální úrovni, byla převzata a je nyní řízena Kvernelandem.
Další rozšíření v roce 1998 se týkalo převzetí vlastnických práv na holandskou skupinu výrobců Greenland. Hlavně v oblasti pícnin se rozšířila nabídka o lisy na válcové i hranaté balíky. Společným názvem pro tento převzatý sortiment je Vicon. V továrně v Geldropu byl od r. 1915 vyroben již 1 milión kusů strojů na sklizeň pícnin.
V roce 1998 byla Kvernelandem zakoupena také německá firma SiloWolff, která vyrábí stroje na zpracování půdy, které neměla ve svém výrobním programu firma Kverneland – podrýváky, podmítače, hrudořezy apod.
Nejnovějším členem rodiny Kverneland se stala v roce 2000 francouzská společnost Gregoire, která sídlí v městě Cognac. Vyrábí stroje do vinic a z nich hlavně kombajny na sklizeň hroznů. Ve svém oboru patří k největším světovým výrobcům.
Z uvedeného výčtu je zřejmé, jaký ohromný rozmach zaznamenal Kverneland v devadesátých letech. Restrukturalizace zemědělství neprobíhá jen u nás, ale v celém světě. Pro výrobce zemědělských strojů to znamená posun od soukromých, národně orientovaných firem, ke společnostem fungujícím globálně a Kverneland chce být na čele těchto změn. Do rodiny Kvernelandu dnes patří 15 výrobních závodů v celé Evropě a 21 obchodních organizací po celém světě. Pro potencionální zákazníky je důležité zázemí silného partnera a vysoká stabilita firmy, dodávající zemědělskou techniku a náhradní díly k jejich strojům, jakým je dnes Kverneland.

Ing. Hynek Zíka, Kverneland Czech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *