13.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodaření v nelehkých podmínkách

Severně od Plzně nejsou zrovna ideální podmínky pro hospodaření. Na pozemcích s nepravidelnými tvary jsou značně nehomogenní půdní podmínky, nevyrovnaný je také příděl srážek v průběhu roku a vyšší nadmořská výška znamená i zkrácené vegetační období. Svou cestu k úspěšnému hospodaření za takových podmínek si našli pracovníci Zemědělského družstva Mladotice. V okrese Plzeň-sever hospodaří na 750 hektarech zemědělské půdy, kdy velký podíl produkce rostlinné výroby směřuje jako krmivo do výroby živočišné.

Porosty vojtěšek a silážní kukuřice slouží k výrobě objemných krmiv pro početné stádo holštýnského skotu se zaměřením na tržní produkci mléka. Kromě toho se Zemědělské družstvo Mladotice pyšní dlouhou tradicí a rozsáhlými zkušenostmi v nukleovém chovu přeštického černostrakatého plemene prasat. Podnik se zabývá šlechtěním plemene a je uveden v genové rezervě. Má deset žijících genových linií – jako jediný v České republice.

Na menší části výměry orné půdy se pěstují tržní plodiny, jako je ozimý ječmen, ozimá pšenice a ozimá řepka. Základní zpracování půdy šikovně využívá kombinaci klasické technologie s orbou (především pod jarní plodiny na podzim) s bezorebným systémem (ozimá pšenice, řepka). Zvláště při přípravě půdy před setím ozimé řepky a ozimé pšenice se bezorebná technologie vhodně uplatní pro omezení ztrát vláhy z půdy. V suchém podzimu 2021 se osvědčilo využití kypřiče Horsch Cruiser 6 XL o záběru šesti metrů, který v nastavené pracovní hloubce precizně připravil půdu a mohlo následovat setí. Testování tohoto stroje bude pokračovat i na jaře 2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down