20.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hromotluk Štefan

Do podniku Agrochov Sobotka a. s. jsem se vydala za kolovým nakladačem Agri XL od společnosti Auto Trans spol. s r.o. (ATS Jičín). Stroj je na farmě oblíben a familiérně mu říkají Štefan. Královstvím žlutého osmnáctitunového hromotluka je silážní jáma, ale zapojuje se i jinde, například v hnojné lince.

Štefan a jeho bratři patří do rodiny kolových nakladačů  XCMG, které v České a Slovenské republice výhradně zastupuje společnost Auto Trans spol. s r. o. sídlící ve východočeském Jičíně. Stroje známé převážně v oblasti stavebnictví, odhalily své schopnosti již před několika lety i pro zemědělský trh.

Živočišná i rostlinná výroba

Společnost Agrochov Sobotka a. s., kde Štefan, neboli kolový nakladač Agri XL pracuje od podzimu 2013, vznikla v roce 1997. Podnik má jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu. Hospodaří na 3600 ha zemědělské půdy, z toho je 3200 ha orné půdy a dále chová 3600 kusů skotu, z čehož je 970 kusů dojnic. Podnik realizuje kompletní odchov jalovic i výkrm býků a navíc v podhůří Krkonoš v a. s. ZEFA Levínská Olešnice chová ještě na 700 ha 370 ks matek masného skotu.

Proč si vybrat Štefana
Jak už bylo řečeno, jednou z hlavních činností Agrochovu Sobotka je chov dojnic a produkce mléka. Jedním z klíčových faktorů je přitom dobrá kvalita krmné dávky a tedy i siláže. Rozhrnutí a udusání siláže bylo do příchodu Štefana realizováno pomocí staré techniky, která sice sloužila dobře, ale její životnost se chýlila ke konci. A tak dva nakladače UNC 200 – UNK 320 nahradil právě kolový nakladač Agri XL. K pečlivému udusání a rozhrnutí siláže ve žlabu je zapotřebí pořádná hmotnost i síla, a proto Štefanových 18 t a 223 koní je velkou předností. Kromě robustnosti je výhodou též jednoduchost stroje. Přeci jen na silážní jámě i v dalších pracovních operacích, které má nový kolový nakladač na starosti, není zapotřebí bůhví jaká elektronika. Na druhou stranu to neznamená, že by práce se strojem nebyla komfortní či bezpečná. Právě u těchto strojů je vystihnuta optimální hranice mezi osvědčenou technologií a nejmodernějšími technickými novinkami. Díky tomu je také příznivý poměr cena /výkon, což bylo dalším důvodem ke koupi kolového nakladače. A v neposlední řadě i příznivé náklady na servis, který je k dispozici 24 hod. 365 dní v roce.

Kolový nakladač

Společnost ATS Jičín nabízí pro zemědělský trh kolové nakladače XCMG Europa dodávané pro Českou republiku a Slovensko ze závodu v Polsku. A to ve třech verzích označené Agri S, Agri L a Agri XL.  Jejich výhodou je robustní jednoduchá konstrukce nabízející spolehlivost a dlouhou životnost.  Nejmenší model Agri S (LW180K) disponuje provozní hmotností 6 t a motor dodává stroji výkon 82 koní. Trhací síla lopaty je 55 kN a nosnost 2 t. Střední model Agri L (ZL30G) má hmotnost 10,5 t a výkon 125 koní. Trhací síla lopaty je 110 kN a nosnost 4 t. Největším a nejsilnějším modelem je právě Agri XL, jenž má výrobní označením ZL50G. Jeho provozní hmotnost, jak už bylo řečeno, dosahuje 18 tun a je osazen motorem s výkonem 223 koní při otáčkách 2300 ot/min. Pohonnou jednotkou je motor Cummins QSB 6,7 l s šesti válci a turbodmychadlem. Převodovka ZF je powershiftová s čtyřmi rychlostmi vpřed a třemi vzad. Maximální kapacita lopaty je 7 t a maximální výška zdvihu přesáhne 4 m. Důležitým parametrem je pro majitele komfortní a bezpečná kabina. Tu může Agri XL tak jako všechny kolové nakladače XCMG bez problému nabídnout. Kabina je protihluková a přetlaková vybavená klimatizací a plně nastavitelným a pneumaticky odpruženým sedadlem Komfort. Ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěny včetně ovládání pracovního nářadí s joystickem, kde je i funkce automatického vyrovnávání lopaty nebo plovoucí poloha pro úklid podkladu. V kabině nechybí ani couvací kamera s barevným LCD displejem. Příjemné pracovní prostředí může být podtrženo i rádiem s MP3 přehrávačem a USB portem. Větší bezpečnost zase přináší standardní výbava přídavnými pracovními světlomety, bezpečnostní rám kabiny nebo celoplošné blatníky kol
K dispozici je dále celá řada příslušenství. Na výběr má zákazník standardní nebo velkoobjemovou lopatu, vysokovýklopnou lopatu, lopatu s přidržovačem nebo na siláž a senáž rozkládací pětimetrové rozhrnovací vidle či stohař na volnou slámu.

Štefan dostává pochvalu

Kolový nakladač Agri XL pracuje v podniku pilně 130–150 dní z roku. Celkem má za dva a půl roku najeto necelých 1500 Mh. Pochvalu sklízí hlavně za bezporuchovost. Výhodou je snadná údržba od jednoduchého přístupu k motorovému prostoru pomocí elektricky sklápěné kapoty až po centrální mazací systém s časovačem. Kratší čas práce, a tudíž vyšší efektivitu přináší i rychloupínací systém adaptérů hydraulicky ovládaný z místa obsluhy.  Z adaptérů využívají v Agrochovu Sobotka především univerzální lopatu a pro rozhrnování siláže má Štefan rozhrnovací rozkládací vidle na kukuřici  s šířkou 5 metrů.
Na farmě Agrochov Sobotka jsou zkrátka s volbou kolového nakladače spokojeni a mohou ho doporučit. Pochvalují si i spolupráci s firmou Auto Trans spol. s r. o., která shodou okolností sídlí v nedalekém Jičíně. Nakladače XCMG AGRI pracují pilně a tvrdě i v podnicích a farmách vzdálenějších např. v jižních a západních Čechách nebo v moravskoslezském kraji nejen tedy ve východních a severních Čechách. Společnost ATS Jičín, která dodala Agrochovu Sobotka Štefana, má totiž celorepublikovou působnost včetně zajištění záručního i pozáručního servisu.*

Text Martina Karásková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down