11.05.2000 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Husqvarna spolupracuje i s žáky učňovských škol

Před časem se konala předváděcí akce lesnické techniky značky Husqvarna. Zajímavé na ní bylo zejména místo konání. Šlo totiž o Střední odborné učiliště lesnické na Křivoklátě. Využili jsme možnosti zúčastnit se této akce, při níž jsme si mohli popovídat i s ředitelem školy Ing. Vratislavem Dlohošem.

Historie lesnického učiliště sahá do počátku padesátých let, kdy učiliště započalo svoji činnost. Učiliště připravuje mladé muže na práci v lesních provozech. K tomuto účelu mají pronajaté okolní lesní pozemky o celkové výměře 700 ha. Jde tedy o kvalifikované lesní dělníky. Kromě toho před několika lety otevřeli další dva obory, které mají k lesnictví velmi blízko. Jsou to obory truhlář a mechanik – opravář pro lesní stroje a zařízení. Kromě toho se žáci mohou přihlásit na dvouletou maturitní nástavbu. V současné době zde studuje 112 studentů, přičemž maximální kapacita školy je 160 žáků.
Předvádění techniky
Jak nám řekl Ing. Dlohoš, předvádění lesnické techniky Husqvarna má v jejich učilišti již několikaletou tradici. V podstatě od počátku působení Husqvarny na našem trhu. Žáci mají možnost vidět a jako první si vyzkoušet novinky v oblasti lesnické techniky, neboť se firma snaží na předvádění přivést ty nejaktuálnější stroje. V dopolední teoretické části na učebně programu se dozví o celém lesním a zahradním programu, který je na našem trhu, jako jsou motorové pily, křovinořezy, vyžínače, vyvětvovací pily a další doprovodné výrobky. Jedná se zejména o konstrukci a používání strojů. Kromě toho je prostor i na diskusi, kde se řeší konkrétní problematika z praxe. Pro žáky je samozřejmě nejzajímavější praktická část, tedy vlastní předvádění techniky, kde si vše mohou sami vyzkoušet. Konkrétně žáci pracovali s motorovými pilami „třetí generace“, které se zejména vyznačují nízkou úrovní vibrací, novým ergonomickým zpracováním, novými řezacími částmi (lišty, řetězy) a novým materiálovým a konstrukčním zpracováním.
Firma Husqvarna žákům lesnických škol nabízí možnost pořízení si některých vybraných profesionálních výrobků za předem stanovených nestandardních finančních podmínek. Jde konkrétně o žáky třetích ročníků, kteří se tak předem vybavují na práci v lese.
Velmi zajímavá byla i ukázka práce stroje určeného pro přibližování a manipulaci se dřevem tzv. železného koně. Podle slov Ing. Antonína Havláta, obchodního zástupce firmy Husqvarna, je dnes u nás v provozu několik desítek kusů těchto strojů a jedním z uživatelů je i učiliště na Křivoklátě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down