I bohatá kolekce byla pouhým výřezem

Již podeváté se sešli koncem května na pozemcích akciové společnosti ZAS Bečváry zájemci o zemědělskou techniku, kterou zaštiťuje značka Kverneland. S předcházejícími osmi ročníky měl i ten letošní leccos společného. Počasí organizátorům tak jako vždycky přálo, účast byla více než hojná a nebyl by to správný Den Kvernelandu, aby nebyl okořeněn představením několika novinek.

„Letos v Bečvárech prezentujeme 58 strojů, ale i když se tento počet může zdát velký, je stále pouhým výřezem kompletního sortimentu společnosti Kverneland. Vždyť v loňském roce se vyrobilo a prodalo 65 000 strojů této značky po celém světě. Nechybí ani sedm žhavých novinek a rád bych upozornil především na stroje dovezené z Austrálie a Kanady, které si v Bečvárech odbývají svoji evropskou premiéru a na jejichž práci bychom velice rádi slyšeli názory potencionálních uživatelů,“ řekl v úvodu ředitel společnosti Kverneland Czech Ing. Jiří Zikmund.
Novinky pro přípravu půdy
Přehlídku mechanizace v předváděcím kruhu zahájily stroje na zpracování půdy a setí. První uvedenou novinkou byl kombinovaný podmítač s podrývákem Kverneland CTS Stubble Finisher, který je zařazený do skupiny strojů s označením CTI a je vhodný pro nasazení v minimalizačních technologiích. V jeho přední části jsou umístěna opěrná pracovní kola, na kterých se nastavuje hloubka zpracování půdy. Následují dvě řady radliček a řada rovnacích disků. Za nápravou je umístěno osm podrýváků, které lze nastavit pro práci až do hloubky 40 cm. Opětovné utužení půdy je zajištěno cracker válcem vhodným i pro práci ve vlhkých půdách. Pracovní záběr stroje může být 3, 4,5 a 6 metrů.
Pro přípravu půdy před setím je určen stroj KTS Sterntiller opatřený robustním páteřovým rámem na němž jsou umístěny volitelné pracovní orgány. Stroj je nabízen v pracovních záběrech pět nebo šest metrů. Jeho první pracovní sekci tvoří speciální radličky, které narušují velké hroudy a urovnávají pozemek. Dva prutové válce, které následují slouží kromě promísení půdy také k nastavení pracovní hloubky. Následují radlice, které půdu podřezávají a vytvářejí seťové lůžko. Zařízení sterntiller poté půdu promísí a urovná povrch pozemku. Poslední pracovní sekcí jsou crosskillské válce, které pozemek utuží a urovnají. V zadní části stroje je umístěn tříbodový závěs určený pro agregaci se secím strojem.
S větším záběrem
Pro univerzální setí i pro setí do mulče ve velice ekonomickém režimu je určen již známý pneumatický secí stroj Kverneland Accord T–S, který se ovšem prezentoval poprvé v pracovním záběru šest metrů. Jeho secí ústrojí je vhodné pro setí veškerých plodin a navíc je stroj vybaven mikrovýsevem. Tři řady secích radliček vytvářejí optimální seťové lůžko. Do volitelné výbavy stroje patří zavlačovače a elektronické ovládání známe z dalších produktů společnosti Kverneland. K nastavení pracovní hloubky stroje slouží přední předsazená gumová kola. Výhodou stroje T-S je vysoká rychlost setí, nízký požadovaný příkon traktoru a s tím související nízké provozní náklady.
Přírůstek od protinožců
Nováčkem mezi stroji společnosti Kverneland je australský podmítač Cultibar agregovaný se secím strojem. Jeho evropská premiéra se uskutečnila právě v Bečvárech. Širokozáběrový podmítač je robustní konstrukce a může pracovat i samostatně. Pracovní hloubku nastavuje obsluha velkými opěrnými koly, vyrovnávání hloubky je zajištěno spojenými hydraulickými válci umístěnými na oji. Secí botky jsou umístěny v pěti řadách, takže stroj je schopen kvalitně zakládat porosty i při větším množství rostlinných zbytků, jelikož se neucpává. Výhodou je i vysoká světlá výška stroje přesahující 80 cm. Radličky jsou odpruženy silnou listovou pružinou. Ke každé z nich jdou dva semenovody, jelikož stroj je vybaven přihnojováním, přičemž hnojivo je aplikováno přední radličkou, zadní je určena pro setí.Výhodou je možnost volby aplikace hnojiva. To lze aplikovat jak pod osivo, tak jeho aplikaci variabilně rozdělit a část aplikovat radličkou zároveň s osivem.
Vlastní secí stroj má dva zásobníky o celkovém objemu 6000 litrů. Zásobník o objemu 3400 litrů je určen pro hnojivo, 2600 litrů potom pro osivo. Plnicí šnek obsluhovaný pouze jednou osobou neslouží pouze k doplnění osiva či hnojiva, ale i k vyprázdnění zásobníků. Stroj je vyráběn v pracovních záběrech 9 a 12 metrů (v zemi svého původu pracují i 16 a 18 metrové stroje), pro tuzemské podmínky ovšem zatím nevyhovuje jeho přepravní šířka 5,6 m, ale úpravy na nutnou přepravní šířku tři metry jsou již pro evropský trh předmětem řešení.
Poslední novinkou prezentovanou v kategorii strojů pro přípravu půdy a setí byl nesený stroj na pasivní přípravu půdy Kverneland TLG. Představil se s pracovním záběrem šest metrů, který je hydraulicky sklopný na šířku 2,5 m. Kompaktor se skládá z předních smyků, trubkových válců a čtyř řad radliček, u kterých lze plynule měnit pracovní úhel. Následuje drobící váleček a urovnání pozemků zajišťuje crosskillský válec.
S novými rameny
Tažený postřikovač Rau Phoenix C50 působí velice kompaktním dojmem. Je krátký s krátkou ojí a velmi snadno ovladatelný, jelikož má velice nízko položené těžiště.Nádrž má kapacitu 5000 litrů (v nabídce jsou i varianty s 3000 nebo 4000 litrovými nádržemi). Pracovní záběr ramen si může uživatel zvolit od 15 do 36 metrů v hliníkovém nebo ocelovém provedení. Na třikrát skládaná ramena mohou dosahovat pracovního záběru až 45 metrů. Ve standardu nechybí odpružená oj i náprava. Náprava je řiditelná, takže kola postřikovače ideálně kopírují trasu kol traktoru. S ojí jsou integrována dvě čerpadla o výkonu 200 až 520 l/min. Novinkou jsou šroubovaná hliníková ramena HSA bez jakýchkoli svárů. Trysky i hadice jsou v ramenech bezpečně uloženy, takže nedochází k jejich poškozování při pojezdu po nerovném terénu. Systém dvojitého kyvadla udržuje ramena ve stejné výšce nad porostem a tlumí nežádoucí rázy.
Pro údržbu krajiny
Do svého programu zařadila společnost Kverneland Czech i stroje na údržbu a ochranu krajiny, které nabývají v poslední době na důležitosti. Robustní štěpkovač Vandaele je určen pro drcení dřevin a náletů do průměru 16 cm. Břity mají životnost (až 2000 hodin protiostří a 800 hodin ostří).
Druhým z kategorie strojů pro údržbu krajiny, které společnost Kverneland Czech nabízí jsou mulčovače s vertikální osou rotace Mc Connel. První zástupce se představil s pracovním záběrem 4,6 m, druhý stroj měl záběr 8 metrů. Mulčovače Mc Connel velice dobře kopírují terén a díky jejich robustní konstrukci dává jejich výrobce i tříletou garanci na převodovky těchto strojů. S jejich pomocí lze drtit porost, který obsahuje dřeviny až do průměru pět centimetrů. Stroje se nejčastěji využívají na úpravy povrchu letišť, ale uplatnění najdou například i při drcení strniště.
V praktických ukázkách, které na pozemcích společnosti ZAS Bečváry následovaly po představení novinek, nechyběly pochopitelně ani další stroje z nabídky značky Kverneland. Kompletní technologie na sklizeň píce, přípravu půdy a setí i tradiční chlouba značky Kverneland – pluhy, to vše bylo v Bečvárech k vidění. Takže se spokojení návštěvníci, kterých bylo během dvou dnů více než dva tisíce, mohou těšit na jubilejní desátý ročník.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *