Spotřeba paliva je základním parametrem stanovení efektivity vykonané práce. Tak nějak stroze bychom mohli uspokojit pedagoga ve škole, laika na odborné akci či by nás tak naopak mohl poučovat obchodní zástupce stroje, který ke své činnosti nutně vyžaduje často nemalou porci paliva. A s rostoucím apetitem se zvyšuje i četnost pohledů na indikátor, který nám tuto hodnotu prezentuje. Jsou však zobrazované údaje pravdivé?
Moderní stroje se pyšní rozličnými způsoby zobrazení hodnot, od LCD displejů na přístrojové desce traktorů přes ukazatele na sloupku až po velmi sofistikovaná zařízení, která jsou obecně nazývána HMI. Tato tajemná značka pochází z anglického Human Machine Interaface a v překladu znamená rozhraní člověk – stroj. Jednoduše jde o zařízení, které s námi interaktivně sdílí své parametry a je i schopno přes dotykový displej přebírat naše žádosti. Zobrazuje spotřebu paliva nejen jako parametr absolutní spotřeby za hodinu, ale díky možnostem a znalosti připojeného nářadí i přepočtenou na hektar či jinou jednotku plochy. „Littera scripta manet“ řekl by klasik, česky „Co je psáno, to je dáno“. Ale je tomu tak? Lze věřit údajům o spotřebě, které nám jsou prezentovány? Výsledky pečlivého měření jsou uvedeny v následujícím textu.*
Jak dopadly zkoušky v laboratoři se dočtete v článku doc. Ing. Jiřího Čupery, Ph.D. a Ing. Martina Fajmana, Ph.D. ve Farmáři číslo 4.