Inovacemi ke zvýšení kvality krmiva

V roce 2016 provedla firma Krone inovace v programu svých jednorotorových shrnovačů píce. Stroje dostaly do standardní výbavy tzv. Lift-prsty. Vpřed zahnutá špička způsobí to, že v průběhu shrnování hmoty do řádku je píce ze strniště nadzvedávána. Tím dochází k tzv. Lift-efektu firmy Krone. Jeho hlavním přínosem je výrazná redukce úrovně znečištění píce a zlepšení kvality krmiva.

Zajímavé výsledky přinesl test společnosti DLG číslo 6244, zaměřený na porovnání shrnovače píce s rovnými prsty se strojem, vybaveným Lift prsty. Na poli byly jasně patrné rozdíly: při pojezdové rychlosti i výšce prstů nad zemí na shodné úrovni byly ztráty hmoty při použití Lift-prstů na mnohem nižší úrovni. Dokonce bylo možné zvýšit pojezdovou rychlost o 2 km/h, aniž by se zhoršila kvalita shrnování. A při shodné pojezdové rychlosti mohou být při zachování kvality práce Lift-prsty shrnovače nastaveny o jeden centimetr více do výšky. Ke zvýšení úrovně ztrát píce tím nedojde, zato se sníží úroveň znečišťování hmoty.

Ve výsledku přináší tato technologie pro uživatele techniky Krone zvýšení plošné výkonnosti, zvýšení výnosů píce i její kvality. Za zmínku stojí i další prvky konstrukce u shrnovačů, především jejich bezúdržbové převodovky pro pohon rotorů. Vodicí dráha s označením Duramax nevyžaduje opakované promazávání. Ramena pro uchycení prstů shrnovače jsou silnostěnná, silné jsou i samotné prsty, což dává vhodné předpoklady bezporuchového provozu a dlouhé životnosti.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství 3/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *