Inovovaná řada českých traktorů

Na příští sezónu připravil Zetor inovaci traktorů Forterra - model 2010. Nová modelová řada se vyznačuje nejen změnami interiéru, vnějšího designu a funkčního příslušenství, ale také výkonnějším motorem. Nejsilnějším zástupcem je traktor Forterra 135 s novým 16ventilovým čtyřválcovým motorem Z 1605 o výkonu 95 kW.

„V nové modelové řadě Fortera – model 2010 se u typu Forterra 135 setkáváme s koncepcí konstrukčně úplně nové šestnáctiventilové hlavy válců. Hlavní ideou byla evoluce stávající řady čtyřválcových motorů Zetor, které mají splnit požadované parametry připravovaných náročných předpisů EU a EPA na rok 2012 – Tier IIIB omezující emise ve výfukových plynech. Při měření motoru v Ústavu pro výzkum motorových vozidel byly veškeré hlavní parametry ověřeny a k naší spokojenosti potvrzeny,“ uvedl Ľubomír Galvánek, předseda představenstva a výkonný ředitel ZETOR TRACTORS, a. s.
K hlavním výhodám nového 16ventilového čtyřválcového motoru patří zvýšení výkonu na 95 kW (oproti stávajícímu motoru je to navýšení o 5 kW), zvýšení záběrového momentu asi o 100 Nm na 400 Nm v 1000 ot/min, zlepšení oběhu chladicího média, zvýšení účinnosti chladicí soustavy a výrazné snížení spotřeby.
Nová 16ventilová hlava válců má dva sací a dva výfukové ventily se zcela novým ovládáním. Motory jsou vybaveny také výkonnější motorovou spojkou a optimalizovanou chladicí soustavou s jednotlivými chladiči ve svislé poloze. Nádobka pro hydrostatický okruh řízení je nově umístěna před mezichladičem na přístupném místě, čímž se zlepší chlazení okruhu hydrostatiky a přístup ke kontrole filtru.
Významnou změnu vnějšího designu najdeme u výklopné kapoty. Stylem se přibližuje k traktorům Proxima, má hranatý profil a shodné kulaté světlomety. Kapota se vyklápí pomocí dvou plynových vzpěr, což dovoluje pohodlnou servisní obsluhu. Zadní blatníky jsou nově vybaveny zadními světlomety integrovanými s vnějšími ovladači EHR.
V kabině je nový panel ovládání hydrauliky s alternativními kryty bovdenových ovladačů přídavného rozvaděče. V panelu je také zabudovaná odkládací skříňka s víkem a prohlubeň na PET láhev.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *