Inovované vyspělé modely řezaček

Firma Krone neustále pracuje na vývoji a vylepšování svých produktů, a to platí dvojnásobně u samojízdných řezaček BiG X. Přestože patří v segmentu samojízdných řezaček mezi nejmladší na trhu, díky intenzivnímu vývoji, při kterém se úzce spolupracuje s uživateli řezaček, se probojovaly během velmi krátké doby mezi špičku.

Na veletrhu Agritechnica v Hannoveru bylo představeno hned několik inovací a novinek, které opět zvýší komfort obsluhy a hlavně efektivitu jejich pro­vozu.

V roce 2013 byla na této výstavě představena kompletně nová modelová řada, která obsahovala dva modely. Pro sezónu 2015/2016 doplní řadu řezaček střední výkonové kategorie další dva modely nesoucí označení BiG X 530 a BiG X 630. Zákazníci tak budou moci vybírat výkon řezačky přesně podle svých potřeb.

Nové modely BiG X 530 a BiG X 630

U řezaček střední výkonové třídy sází Krone na osvědčenou techniku motorů MTU (řada R6). Motor splňuje požadavky budoucí legislativy týkající se emisí pro celý svět (Stage IV /Final Tier 4).

U řezaček BiG X 580 a 630, které disponují výkonem 530, respektive 626 koní (podle ECE R 120), nabízí Krone nově také Power Split – inteligentní elektronické řízení výkonu motoru, které se automaticky přizpůsobuje aktuální výkonové potřebě. Řidič má při práci k dispozici dva režimy. Při malé potřebě výkonu, například u druhé seče trávy, zvolí režim Eco-Power, který je velice úsporný. V režimu X-Power uplatní motor naplno svoji sílu a díky technologii X – pulzního Common Railu dává stroji BiG X zcela nové možnosti.

Buben MaxFlow

Celá modelová řada je vybavena novým řezacím bubnem Max­Flow o šířce 630 mm a průměru 660 mm, který je koncipován speciálně pro výkony motorů BiG X 480 až BiG X 630. Již od samého uvedení na trh se objevovaly nejrůznější spekulace o průchodnosti stroje kvůli zúženému řezacímu ústrojí. Samotná praxe ale ukázala, že právě zúžením řezacího ústrojí bylo dosaženo potřebné vrstvy hmoty před řezacím ústrojím, jež je předpokladem pro získání vynikající a přesné řezanky, kterou zákazníci znají z řezaček Krone se širokým řezacím ústrojím.

V nabídce jsou varianty bubnů s 20, 28 a 36 noži. Krone navíc nabízí i buben se 40 noži jako speciál na krátkou řezanku (2,5 až 15 mm) vhodný pro sklizeň pro bioplynové stanice.

Díky novému uspořádání nožů pod držáky se zvětšil dopravní prostor a průchodnost. Sklon nožů pod úhlem 11° zůstal zachován. Buben má mnohem klidnější chod i při velké délce řezanky. Další zajímavostí je nastavování nožů. Pomocí jednoduchého excentru je jejich nastavení velmi snadnou a časově nenáročnou záležitostí, a to platí i o výměně.

VariQuick – jednoduše a rychle

Další konstrukční celek, který je velmi dobře hodnocen odborníky a řidiči z praxe, je komfortní a praktický systém VariQuick, jenž umožňuje rychlou a snadnou výměnu drtiče zrna za travní kanál a naopak. Drtič zrna a travní kanál jsou vzájemně spojeny a díky VariQuicku je možné přestrojení řezačky ze sklizně trávy na kukuřici a naopak pouze během několika málo minut.

Stream Control – čistě a pohodlně

Každá sezóna je jiná a výnosy sklízených plodin se mnohdy velmi liší. S výnosem je úzce spojená problematika prosekávání porostů. Když je hmoty málo, rázem se z prosekávání porostů stane stresující záležitost jak pro obsluhu řezačky, tak pro odvozce jedoucího za řezačkou. Protože málo hmoty jednoduše „málo letí“. A se zvyšujícím se obsahem sušiny se dráha letu ještě více zkracuje.

Právě na tuto problematiku je řešením StreamControl. Je to zařízení, které reguluje vzdálenost metání řezanky. Nastavení se provádí přímo z kabiny a samotná změna je realizována natočením klapky v zadní stěně metače. Pokud řidič zvolí krátkou vzdálenost metání, má pořezaná hmota s metačem jen malý kontakt. Tuto úspornou funkci lze doporučit při běžném řezání, kdy se odvozní prostředek pohybuje vedle řezačky. Při nastavení střední a dlouhé vzdálenosti metání dojde k částečnému nebo úplnému naklopení klapky a proud hmoty je směrován více do záběru lopatek metače. Hmota má plný kontakt s lopatkami a tím získá řezanka mnohem větší energii a letí dál, což lze využít právě při prosekávání porostů, kdy jede odvozní prostředek za řezačkou.

Ještě větší výběr drtičů zrna

Velká nabídka drtičů zrna se nyní rozšířila o novou variantu se 105 zuby, která se doporučuje speciálně pro sklizeň metodou Shredlage, kde se délka řezanky pohybuje nad 20 mm. Tento drtič zrna má vyzkoušený průměr válců 250 mm, a tím i větší třecí plochu.

Krone BiG X 770 – vyzrálá technika s novým designem

Pro příští sezónu doplní řadu řezaček s vyšším výkonem a se šířkou řezacího bubnu 800 mm nový model BiG X 770. Tento model zapadá přesně doprostřed mezi modely BiG X 600, 700, 850 a 1100. Je vybaven osvědčeným motorem MAN V8 se zdvihovým objemem 16,16 l a výkonem 775 k (570 kW).

Všechny modely této kategorie prošly designovým omlazením. Změněna byla pozice zpětných zrcátek, které byly doplněny o ochranné prvky zabraňující jejich poškození.

Optickou proměnou prošly také přední blatníky, které mají nový, zaoblenější tvar, a díky této změně jsou nyní schůdky pro výstup do kabiny bezpečnější. Zadní blatníky dostaly též nový, šikmější design a byla do nich začleněna směrová světla.

Nová je i zadní část kapoty, která zaručuje lepší větrání v extrémních teplotách. Stroj BiG X 770 (stejně jako typy 600, 700, 850, 1100) je mimo jiné vybaven brzdou řezacího bubnu, která zabrzdí buben z plných otáček za méně než deset vteřin.

Osvědčená technika

Pokud jde o vnitřní orgány, využívá Krone osvědčenou techniku, do které patří vkládací ústrojí se šesti předlisovacími válci, VariStream a jiná jedinečná řešení. Dalším vyzrálým řešením je například PowerSplit, který inteligentně řídí výkon motoru a automaticky se přizpůsobuje aktuálním nárokům na příkon. Samozřejmostí je i odpružená zadní náprava, která zvyšuje komfort práce na poli a také jízdy po silnici.

Další velmi praktická změna je u systému centrálního mazání. Zásobník maziva byl zvětšen na 12 kg, čímž se prodlouží interval údržby.

MaxFlow i pro BiG X 600 až BiG X 1100

Pro řezačku BiG X 770 a rovněž i pro modely 600, 700, 850 a 1100 nabízí Krone poprvé jako variantu také řezací buben Max­Flow, který je na výběr v provedení s 20, 28 a 36 noži. Jeho technologie byla popsána výše.

V nabídce jsou i speciální bubny na řezání hmoty pro bioplynové stanice se 40, respektive 48 noži (48 nožů pouze pro BiG X 850/1100), které jsou určeny pro krátkou řezanku (40 nožů: 2,5–15 mm, 48 nožů: 2–12).

Potřebám praxe rovněž odpovídá rozmanitost drtičů zrna. Jako nová varianta je k dispozici drtič zrna se 105 zuby.

Nově i StreamControl

Pro konstrukční řady Big X 600, 700, 770, 850, 1100 je nově k dispozici také systém regulace metací vzdálenosti Stream­Control. Nastavení se provádí přímo z kabiny řidiče stisknutím tlačítka na pojezdové páce. Přitom dochází k natočení klapky v zadní stěně metače a změně trajektorie toku materiálu, který do něj vstupuje od řezacího bubnu.

Bohatá volitelná výbava

Krone nabízí i další volitelnou výbavu v podobě LED světel pro všechny pracovní reflektory a pro osvětlení nástupních schůdků do kabiny. Řezačku lze osadit novou nádrží na konzervační přípravky s objemem 300 l a s regulovatelným čerpadlem ovládaným přímo z terminálu v kabině.

U pneumatik je navíc k dispozici varianta 710/70 R42 (vpředu), 620/70 R30 (vzadu). Pneumatiky velkého průměru mají větší kontaktní plochu, lépe zabírají a zároveň zajišťují větší světlou výšku stroje. Volitelně je také k dispozici nový kamerový systém pro couvací kameru a kameru na výmetné rouře, což  zvyšuje bezpečnost práce a snižuje nároky na obsluhu.

Design výmetné roury je přepracovaný a novinkou je rovněž její hydraulicky sklopné prodloužení pro dvanáctiřádkový kukuřičný adaptér.

Pro snazší obsluhu vybavila firma Krone stroj Big X také desetipalcovým terminálem, na kterém může řidič přehledně sledovat všechny funkce a snadněji provádět nastavení stroje.

Díky uvedeným novinkám má nyní KRONE v nabídce celkem devět vysoce vyspělých modelů řezaček, jejichž výkon začíná na 460 a končí na 1078 koních trvalého řezacího výkonu (podle ECE R 120). Svého favorita si mezi nimi určitě najde každý.

 Jiří Janoška

zástupce firmy Krone pro CZ a SK

Foto:

BiG X 630 s adaptérem pro přímou sklizeň X-Disc

Nový BiG X 770 s novým oblejším vzhledem

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *