Inspirace na polním dnu v Rakousku

Do moderního zemědělství stále více proniká elektronika a digitalizace. O tom, jaké možnosti přináší, se mohli přesvědčit farmáři z Čech i z dalších zemí na polním dnu v Rakousku, organizovaném vládní agenturou spolkové země Dolní Rakousko ecoplus International GmbH. Výrobci strojů a zařízení z této země představili své produkty, umožňující zvýšení produktivity práce.

S ohledem na povinnosti doložení jednotlivých operací roste význam jejich dokumentace. Značné usnadnění práce bez neustálého ručního psaní poznámek nabízí systémy automatického dokumentování, jako například systém farmdok. Sbírání a ukládání dat probíhá přímo na poli do inteligentního mobilního telefonu. Zároveň jsou při ruce všechna data o jednotlivých zásazích na konkrétních pozemcích i o dávkách hnojiv. Systém také dokáže automaticky vytvářet povinné hlášení a přehledy. Po zadání výnosu u pěstovaných plodin program vypočítá množství odebraných živin z pozemku. Data mezi telefonem a počítačem se synchronizují.

Zajímavým představeným řešením je i polní kamera Fieldeye, s jejíž pomocí lze sledovat a průběžně zaznamenávat vliv opatření, provedených na poli, na pěstovanou plodinu. Kamera funguje autonomně a vyšle jeden snímek denně. V průběhu času tak lze sledovat průběh vegetace a růst rostlin. Je možné provádět i meziroční srovnávání, například působení jednotlivých extrémních výkyvů na rostliny. Tím, že na pozemky není třeba opakovaně jezdit, se uspoří čas a získá se více informací.*

Bližší popis jednotlivých exponátů přinese časopis Mechanizace zemědělství 8/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *