Půdní podmínky v rámci pozemků bývají často více či méně rozdílné. To samé platí o dostupnosti vláhy a výnosovém potenciálu. Je proto smysluplné přizpůsobit těmto rozdílům i výši výsevku u secích strojů Amazone. Na základě dostupných dat, ať to jsou data z výnosových map od sklízecích mlátiček, satelitní snímky, mapy výnosového potenciálu a další se sestaví předpisové mapy. Zpracování předpisových map je možné s funkcí GPS-Maps&Doc firmy Amazone.
Obzvláště u výsevu kukuřice s využitím přesných secích strojů Amazone stoupá na významu kromě lokálně variabilní výše výsevků také hnojení pod patu, řízené systémem VRA. S použitím funkce Multi Bin je možné při jedné jízdě řídit variabilní dávkování několika různých produktů současně. V praxi pak má tento systém celou řadu předností. Výše výsevků, stejně jako dávkování hnojiva je možné řídit dle potřeby a dle půdních podmínek. Dále jsou veškeré dávky precizně zadokumentovávány. Vyšší přesnost práce znamená také úspory za osiva i hnojiva.
Vedle výše výsevku může být také přítlak na secí botky ovládán lokálně variabilně – dle dat z předem připravené předpisové mapy. Změnou přítlaku je možné také adekvátně reagovat na proměnlivé půdní podmínky. Zároveň jsou tak vyrovnávány nerovnosti na povrchu půdy – elektronika provádí neustálé přizpůsobování přítlaku na secí botky. Zvláště při setí v heterogenních půdních podmínkách a při nočních směnách je takto opět usnadněna práce řidiči.
Elektronika dále umí výrazně eliminovat rizika přesévání v klínech polí a na souvratích. Systém GPS-Switch dokáže automaticky vypínat setí v polovině záběru secího stroje. Obě poloviny záběru přitom odpovídají vždy jedné vypínatelné sekci. Snížením překrývání se opět snižuje potřeba osiva, porosty se mohou rovnoměrněji vyvíjet i dozrávat. Automatika vypínání dílčích záběrů dále ubírá práci obsluze traktoru.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*