25.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inteligentní mechanické kultivátory vítězí

Moderně koncipovaná plečka Steketee IC-Weeder Al zvítězila v kategorii strojů pro mechanickou kultivaci porostů v soutěži „Farm Machine 2022“. Porazila tak další dva inovativní projekty jiných výrobců.

Firmy LEMKEN a Steketee se vývojem mechanické kultivace porostů intenzivně zabývají. Na podzim 2021 představily svou plečku pro pletí i v řádcích IC-Weeder ve verzi, která rozeznává s vysokou spolehlivostí jednotlivé rostliny kulturní plodiny. Díky tomu dokáže tato plečka dobře vyčistit i silně zaplevelený pozemek velmi precizně – i v řádcích.

Aby bylo možné dosáhnout vytýčeného cíle, tedy automatického rozeznávání rostlin, musí se počítač řízení plečky nejprve naučit charakteristickým znakům jednotlivých rostlin. V dalším kroku si musí počítač tyto znaky spojit do komplexních souvislostí. Za tím je skrytý algoritmus, který spočívá na principu „Hlubokého učení“.

Plečka IC-Weeder je osazena kamerami, které snímají každý řádek plodiny. Jsou uloženy bezpečně v domečku a mohou pracovat nezávisle na světelných vlivech z okolí. V průběhu přejezdu nad porostem přenesou tyto kamery na palubní počítač třicet snímků za sekundu. Díky tomu může počítač dosahovat vysoké přesnosti v rozeznávání rostlin – až více než devadesát pět procent.

Srpovitě tvarované nože jsou ovládány pneumaticky a umí zasahovat do řádku tak, že bez poškození rostlin kulturní plodiny eliminují plevele do vzdálenosti až dvou centimetrů od nich. Pohyblivý, hydraulicky ovládaný paralelní řídicí rám slouží pro spolehlivé vedení stroje v porostu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down