13.02.2022 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzivní chov skotu na Domažlicku

Jedním z velkých zemědělských podniků na Domažlicku je ZEAS Puclice, a.s. Společnost se smíšeným zaměřením hospodaří celkem na 4890 hektarech zemědělské půdy. I když celých 3300 hektarů zaujímá půda orná, tak stále ještě zbývá 1000 hektarů trvalých travních porostů. Díky moderní zemědělské technice dosahují pracovníci ZEAS Puclice velké produktivity práce.

Sídlo společnosti se nachází v obci Puclice. Další středisko pak je v obci Nýřany vzdálené cca 35 kilometrů směrem na Plzeň a třetí pak v obci Železná, nacházející se v CHKO Český les, kde jsou v okolí převážně pastviny a chová se zde skot bez tržní produkce mléka. Na čtvrtém středisku Bukovec, které je nedaleko sídla společnosti, je ustájeno 930 kusů krav s tržní produkcí mléka a 900 kusů mladého skotu. V závěru loňského roku obsadila společnost ZEAS Puclice první místo (v kategorii nad 300 laktací) v produkci tuku a bílkoviny v žebříčku nejlepších stájí, který zveřejňuje Svaz chovatelů holštýnského skotu.

ZEAS Puclice a.s. je propojena s firmou ZEOS Brnířov a.s., s níž má dohromady 350 krav, 330 telat a 18 plemenných býků skotu bez tržní produkce mléka. Pro takové stádo skotu je zapotřebí dostatečné množství kvalitního krmiva. To se získává sklizní travní píce z luk ve formě senáží a sena a na orné půdě se kromě tradiční silážní kukuřice a zrnové kukuřice pěstuje ještě vojtěška.

Pracovníci ZEAS Puclice mají v oblibě závěsnou techniku značky Strautmann. Od tohoto výrobce si také pořídili první senážní návěs Giga Vitesse III. Vůz sklízel zavadlou píci z řádků jak na loukách, tak i v porostech vojtěšek a ukázal se přitom jako spolehlivý a výkonný pomocník.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down