27.06.2022 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzivní zpracování při vysoké rychlosti

Blížící se vrchol sezóny s sebou nese i pracovně nejnáročnější období v roce a s tím i stále stejné problémy. Každý zemědělec se snaží, aby dostal svou úrodu co nejrychleji a v co nejlepší kvalitě pod střechu. Hned na to se snaží co nejrychleji udělat podmítku strniště.

Včasná a kvalitní podmítka má velký vliv na hospodaření s půdní vláhou, a to díky přerušení kapilárních pórů směrem k povrchu půdy. Nehledě na to, že nezanedbatelným efektem podmítky je mechanická likvidace plevelů a výdrolu. Nejefektivnějším způsobem, jak vykonat podmítku, je použití diskových podmítačů.

Společnost KUHN jako přední výrobce závěsné zemědělské techniky nezůstává pozadu s diskovými podmítači a nabízí dvě modelové řady krátkých diskových podmítačů – Optimer L a Optimer XL. Tyto dvě řady se od sebe hlavně liší průměrem pracovních disků a to tak, že model Optimer L nabízí disky o průměru 510 mm a Optimer XL nabízí disky o průměru 620 mm. Podle modelu pak tyto podmítače nabízí možnost zpracování půdy od 3 do 15 cm.

Oba tyto modely mají silný páteřový rám, který stroji dodává potřebnou váhu pro správné zahloubení i v nepříznivých podmínkách. Diskové podmítače Optimer si zachovávají koncepci s integrovanou nápravou do stroje před konsolidační válec. Tento způsob uložení nápravy umožňuje vysoké pracovní rychlosti až do 15 km/h, stroj se ani v nerovném terénu nerozhoupe, a tak je udržena kvalita práce, stabilita stroje a pohodlí obsluhy. Tím, že souprava zůstává stabilní, zvyšuje se i životnost strojů, protože souprava není vystavována příliš velkým rázům. Průchodnost velkého množství organické hmoty zaručují samostatně zavěšené talíře jištěné pomocí elastomerových bloků. Zvláště pak u Optimeru XL s disky o průměru 620 mm, který se vyznačuje vysokou průchodností i v těch nejnáročnějších podmínkách, jako je zapravování posklizňových zbytků po kukuřici.

Co se týče údržby a obsluhy těchto strojů, jak je již známo u strojů KUHN, tak i podmítače Optimer vynikají svým jednoduchým nastavením a ovládáním. Ložiska na náboji disků jsou bezúdržbová a standardně je u polonesených modelů hydraulické nastavení pracovní hloubky.

Dále je tyto stroje možné vybavit širokou škálou příslušenství, jako je přední smyková lišta, řezací válec a několik typů pěchovacích válců vhodných do všech podmínek. Díky tomu a výběru z pracovního záběru od 3 do 12 m si každý vybere vhodný model do svých podmínek.*

Ing. Jan Augustin
produktový manažer KUHN CENTER CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down