08.08.2013 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investovat do ‘trávy‘ se vyplatí

Každý zemědělec jistě dobře ví, že cestou k úspěchu je zvyšování intenzity rostlinné výroby na orné půdě. Toto konstatování ale zdaleka neplatí o využívání trvalých travních porostů. Přitom je to oblast zemědělské výroby, která v sobě skrývá velký potenciál.

Představovat zemědělcům akciovou společnost AGRO - Měřín, a. s. je téměř zbytečné. Patří mezi nejvýznamnější společnosti zabývající se zemědělskou výrobou u nás. Společně se svými dceřinými společnostmi, z nichž některé jsou zaměřeny na ekologické zemědělství obhospodařuje zemědělskou půdu na několika místech republiky.
Včetně všech dceřiných společností hospodaří přibližně na 22 000 ha zemědělské půdy, z nichž plných 6000 ha tvoří trvalé travní porosty.
Podle agronoma Ing. Poula se stále ještě mnoho zemědělců chová k TTP macešsky. Převažuje u nich názor, že je to přeci „jenom“ louka. To je ale zcela nesprávný přístup. „Například ve středisku Měřín obhospodařujeme 900 ha luk a pastvin. Kromě toho tady pěstujeme také na 300 ha jetele s krycí plodinou (ovsem), což v praxi znamená, že máme blokovaných 600 ha orné půdy. Když se nám podaří udělat velké výnosy z luk, můžeme potom na této ploše pěstovat tržní plodiny,“ vysvětluje filosofii firmy.
Je pravdou, že každý hospodář dostane na louky nějaké dotace, ale jejich údržba stojí také nemalé peníze. Na jaře je třeba louky usmykovat a během roku několikrát (3 – 4 x) posekat, obrátit, shrnout a následně sebrat a odvézt. A pokud není hmoty dostatek, je to všechno snažení neefektivní a neekonomické. „Jak jsem již řekl, čím víc hmoty z luk odvezeme, tím víc orné půdy, na níž pěstujeme pícniny, můžeme ubrat ve prospěch jiných plodin. A moci pěstovat na 100 nebo 200 hektarech pšenici nebo třeba řepku je přeci zajímavé,“ dedukuje Ing. Poul. Jeho argumenty jsou jednoduché. A stejně by asi měl uvažovat každý správný hospodář. Navíc podniku jako je AGRO – Měřín, který má silnou živočišnou výrobu s vysokým zatížením hovězím dobytkem je dobrý každý další volný hektar orné půdy.
Přisévání a obnovu travních porostů vyřešili v Měříně před třemi lety. Secí stroj STP 300 si nejdříve vyzkoušeli, to bylo v roce 2011. Zkoušky dopadly na výbornou, a tak si jej v roce 2012 koupili. Letos na jaře si pak pořídili druhý.
Celý článek vyjde v našich periodikách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down