Ital na Vysočině

Letos na jaře se na českém trhu s postřikovači objevila další značka samochodných postřikovačů. Italské postřikovače Gambetti Barre dováží na náš i slovenský trh firma Toko Luhačovice. Jeden z prvních postřikovačů Gambetti Barre MAC 3000 pracuje v ZOD Kámen na Havlíčkobrodsku. Proto jsme se tam zajeli zeptat na první zkušenosti s provozem tohoto stroje.

ZOD Kámen hospodaří na 3550 ha zemědělské půdy, na níž se pěstují obiloviny, řepka, krmné plodiny a především brambory, díky kterým je družstvo známo po celé republice. Oblast živočišné výroby je zaměřena na produkci mléka, kterého v Kámenu ročně vyprodukují 5,5 milionu litrů. K ekonomické stabilitě jistě přispívají i vlastní jatka. Zemědělské družstvo od svého vzniku vždy vykazovalo kladný hospodářský výsledek, svým 260 zaměstnancům vyplácí průměrně 11 000 Kč měsíčně. Možná i díky těmto skutečnostem prozatím nemají problém s nedostatkem kvalitních pracovníků. Odchod části pracovníků kompenzují investicemi do staveb, výkonnějších technologií a strojů. Jednou z takových investic byl i nákup samojízdného postřikovače, který by měl v budoucnu plně uspokojit potřeby rostlinné výroby.
A proč Gambetti Barre?
Tak jako všechny stroje, které v Kámenu koupili, i postřikovač nejprve testovali ve svých podmínkách. Se zapůjčeným strojem ošetřili přes 2000 ha. Naprostá spolehlivost a velice dobré výsledky práce přesvědčily představenstvo o výhodách italského stroje. Proto se rozhodli právě pro tuto značku. Se svým vlastním postřikovačem už ošetřili přes dva tisíce hektarů.

Samojízdný postřikovač Mac 3000 Gambetti Barre
Postřikovač je vybaven vodou chlazeným čtyřválcovým turbo motorem John Deere o výkonu 140 koní. Převodovka je hydrostatická s regulačním proměnlivým čerpadlem SAUER s elektronickým ovládáním pro 2 rychlosti vpřed s hydromotorem na každém kole a s protiskluzným systémem STS. Díky tomuto způsobu pohonu je velice jednoduché provést změnu rozchodu kol na hodnoty 150-180-200-225 cm. Obsluha má k dispozici tři způsoby řízení. Může hydrostaticky natáčet kola pouze na přední nápravě, nebo všechny čtyři a to buď současně, nebo tzv. na krabí chod. Poloměr otáčení při řízení všech kol současně je 4,3 m. Maximální rychlost postřikovače je 38 km/hod, provozní brzdění zajišťuje hydrostatická převodovka, parkovací brzdy jsou kotoučové v olejové lázni na všech čtyřech kolech.
Polyetylenová nádrž má objem 3000 l a je plněna zařízením s hydraulicky navíjenou hadicí, což značně usnadňuje práci obsluhy. Dva způsoby míchání postřiku v nádrži zajišťují dokonalé promíchání a zamezují usazování účinných látek u dna nádrže.
Nádrž přimíchavacího zařízení vlastního postřiku je sklopná do polohy, ve které je manipulace jednoduchá a bezpečná. Nádrž na čistou vodu má objem 300 l a do nádržky na mytí rukou se vejde 15 litrů čisté vody.
Hydraulicky sklopná ramena Special SL G – Var 24 m s podporou vzduchu jsou vyrobena z ušlechtilé nekorodující oceli. Pracovní výška ramen je 0,5 až 2 metry a je nastavována pomocí hydraulicky ovládaného paralelogramu s akumulátory tlaku, které tlumí rázy při přejíždění nerovností. Dalším stupněm tlumení rázů jsou speciální vzduchové tlumiče.
Ramena osazená bajonetovými tryskami TRIJET s keramickými tryskami XR 11002-06VK.
jsou rozdělena do 7 sekcí, které ovládá řídící počítač Müller.
Systém podpory vzduchu AIRASSISTED má seřiditelný objem vzduchu 0-50 m3/h a rychlost proudu 0-30m/s. Proud vzduchu zajišťuje jeden z kabiny ovládaný ventilátor.
Pro dobré pracovní podmínky obsluhy je postřikovač vybaven klimatizací s dvojitým filtrem s aktivním uhlím. Pneumatická sedačka také zlepšuje pohodlí a snižuje námahu pracovníka. O snížení námahy obsluhy se především stará počítač Müller, který zajišťuje evidenci jednotlivých ošetření ( datum, čas, vystříkané litry, ošetřená výměra, průměrná dávka), udržuje konstantní dávku postřiku vzhledem ke změně pojezdové rychlosti a provádí mnoho dalších úkonů, o které by se bez počítače musel starat řidič stroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *