23.05.2000 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak hospodaří VOD Kámen?

Jako každý rok, tak i letos pořádá firma Motokov a.s. divize AGRI den zemědělské techniky značky Case IH. Tentokráte ve spolupráci s Výrobně obchodním družstvem Kámen na Pelhřimovsku. Zajeli jsme se podívat na to, jak se hospodaří v nelehkých podmínkách Vysočiny. Naším průvodcem byl předseda družstva Ing. Josef Houček.

VOD Kámen hospodaří na ploše 2180 ha zemědělské půdy, z čehož je 1750 ha půdy orné. Jak jsme se již v úvodu zmiňovali, jejich pozemky se nachází na Českomoravské vysočině v nadmořské výšce od 480 do 680 m n. m.
Struktura výroby
V rostlinné výrobě hlavně pěstují 200 ha řepky, 300 ha kukuřice a 200 ha brambor, z toho 70 ha sadby a zbylá část připadá na konzum. Konzumní brambory prodávají buďto ve slupce a nebo mohou zákazníkům nabídnou brambory oloupané. Do budoucna by rádi výměru brambor ještě o zhruba 50 ha zvýšili. Kromě těchto hlavních plodin produkují samozřejmě i obiloviny a to jak pro tržní účely a hlavně pro živočišnou výrobu. Ta je v podniku zastoupena 900 kusy dojných krav převážně červenostrakatého plemene. Jak nám dále pan předseda řekl, u těchto 900 ks krav se jim podařilo překročit užitkovost 6000 l na krávu a rok a meziroční nárůst užitkovosti představoval 700 l na kus a den, což je v procentickém vyjádření 13,5%. Celkem mají 2000 ks skotu v několika provozech. Investice by se podle Ing. Houčka v letošním roce a v příštím období měly týkat modernizace stájí jak pro dojnice, tak i pro výkrm býků. Aby byl výčet živočišné výroby kompletní, je třeba se zmínit i o dvou výkrmnách prasat s kapacitou zhruba 650 kusů.
Do aktivit VOD Kámen patří také přidružená výroba, konkrétně prodej strojů na sázení, odkamenění a sklizeň brambor norské firmy Kverneland. S těmito stroji provádí rovněž služby. Na vlastních pozemcích technologii odkameňování používají již pátou sezónu.
Strojový park
Jak nám dále pan předseda řekl, již několik let používají traktory Case IH, které nahradily dříve používané ŠT 180. Konkrétně mají dva modely Magnum 7140 a 7230. První traktor zakoupili na jaře roku 1994 a po zkušenostech s jeho provozem v podniku koupili v roce 1997 traktor druhý. Tyto tažné prostředky využívají zejména pro orbu a pro setí. V roce 1995 řešili otázku nákupu sklízecí mlátičky. Jejich volba padla na axiální mlátičku typového
označení 2188 AF. V minulém roce měli možnost v podniku při sklizni kukuřice vyzkoušet řezačku Case IH 7400 a v letošním roce vážně uvažují o jejím nákupu. „Tímto krokem by se nám měla zlepšit kvalita senáží a tím budou dány předpoklady ke zvýšení užitkovosti krav“ řekl nám dále Ing. Houček.
Co se týče nižší výkonné třídy traktorů, mají v VOD Kámen z minulých let traktory Zetor. Další investice do strojového parku se týkaly linky na odkameňování pozemků, byly to jeden naorávač, dva prosévače a dva sazeče. Kromě vlastních 200 ha brambor tuto linku každoročně využívají ještě na dalších cca 70 ha ve službách v okolních zemědělských podnicích. I technika pro sklizeň píce dostála v družstvu Kámen minulých letech výrazných změn. Na sečení píce využívají tažené mačkače s úpravou pokosu, shrnovače a obraceče Kverneland a i tuto pícninářskou linku by měla doplnit výše zmiňovaná řezačka jako koncovka při sklizni píce. Na sklizeň nepravidelných a obtížně přístupných pozemků zakoupili sběrací řezací vůz. Samozřejmě jej využívají i pro sběr slámy a sklizeň sena.
Den Case
Jelikož VOD Kámen s firmou Motokov spolupracuje již několik let, uvítali možnost pořádání předvádění techniky Case v jejich podniku. „Je to zároveň možnost představit všem návštěvníkům dne naše družstvo“, řekl nám dále Ing. Houček. Výhodné je i situování podniku v blízkosti dálnice. Zajímavý je také prostor vyčleněný pro pořádání akce, neboť se jedná o záložní vojenské letiště, což všichni ocení zejména při nepříznivém počasí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down