Jak postřikovače přicházejí na svět

V Zemědělci č. 47 jsme přinesli základní informace o novém taženém kompaktním postřikovači Kverneland iXtrack T3, který byl zemědělské veřejnosti poprvé představen na veletrhu Agritechnica. Řada jeho revolučních řešení, počínaje atypickou konstrukcí a konče nejmodernějšími elektronickými systémy, umožňuje přesnou aplikaci i při vysoké pracovní rychlosti, rychlou přepravu po silnici, snadné ovládání a prostřednictvím softwaru IsoMatch FarmCentre třeba i dálkové zadávání úkolů.

Na jeho vývoji se od samého začátku podílel Ing. Pavel Dvořák, produktový manažer techniky na ochranu a výživu rostlin společnosti Kverneland Group pro Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a skandinávské země, který měl dlouhá léta v berounské společnosti Kverneland Group Czech na starosti právě aplikační techniku. Společně se třemi zahraničními pracovníky zabývajícími se postřikovači vytvořil v roce 2013 pracovní skupinu, která nad prázdným listem papíru začala hledat řešení Projektu iX.

„Projekt iX byla studie, která vznikla na veletrhu Agritechnica v roce 2013,“ vzpomíná Pavel Dvořák. „Společnost Kverneland Group vystavila v Hannoveru řez postřikovače a ptala se farmářů, co by na něm změnili, čím by takový stroj doplnili a co by měl nový postřikovač umět. Vytvořil se tak list přání a naší snahou bylo většinu těchto přání do nového postřikovače zakomponovat. Trvalo čtyři roky, než se od čistého papíru dostal nový postřikovač, který si v podstatě navrhli sami zemědělci, v plné parádě na pole. Během vývoje jsme stále směřovali k požadavkům farmářů, ale s ohledem na neustálý vývoj pokrokových technologií se nejednou měnilo i to, co na začátku bylo skálopevné. Dnes mohu zodpovědně prohlásit, že postřikovač Kverneland iXtrack T3 se požadavkům zemědělské praxe velice blíží.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 48.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *